Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

U nėnshkruan kontratat pėr privatizimin e 12 ndėrmarrjeve


Prishtinė, 12 shkurt 2005 - Blerėsit e ndėrmarrjeve tė shitura nė raundit e tetė tė privatizimit, pas rreth 6 muajve, dje pėrfundimisht janė bėrė pronar tė vėrtet tė kompanive tė privatizuara. Kjė u bė pas nėnshkrimit tė kontrrtave nga shefi i Shtyllės sė Katėrt tė UNMIK-ut Joakim Ryker, i cili ka nėnshkruar 12 kontrata tė shitjes sė ndėrmarrjeve shoqėrore nga raundi i tretė i privatizimit me vlerė prej 10 milion euro.

Nė njė takim me gazetarė, z.Ryker pohoi se do tė angazhohet sė bashku me instuitucionet vendore dhe ndėrkombėtare tė punojnė pėr tė krijuar njė ekonomi tė suksesshme nė Kosovė. Sipas tij, ajo qė duhet bėrė ėshtė njė partneritet ndėrmjet UNMIK-ut dhe Qeverisė, nė mėnyrė qė tė pėrmirėsohet jeta kėtu. "Tė gjitha nismat e reja shpresoj se do ta shpiejnė ekonominė e Kosovės pėrpara. Privatizimi, ekonomia dhe energjia do trė jenė prioritete tė shtyllės sė IV tė UNMIK-ut. Unė jam i gatshėm pėr t'i quar proceset pėrpara", tha Ryker. Duke folur rreth procesit tė nėnshkrimit tė kontratave, z.Ryker bėri tė ditur se sė shpejti pritet qė tė mblidhet edhe Bordi i AKM-sė, pėr t'i ratifikuar nėnshkrimet e tjera tė kontratave. Ai premtoi se do tė ketė ndryshime nė rregulloren e AKM-sė, megjithatė sipas tij kjo varėt ehde nga Zyra Ligjore nė Nju Jork. "Disa kompani tė raundit tė tretė ende nuk janė tė gatshme qė tė shiten, mirėpo ēėshtjet qė kanė mbetur tė pazgjidhura do tė zgjidhen sė shpejti. Bordi i AKM-sė duhet tė mblidhet sė shpejti dhe unė jan i gatshėm qė ta mbledh kėtė bord”, tha Ryker.

Ndėrsa sa i pėrket ndryshimeve nė kėtė bord, z.Ryker tha se nuk ka ndėrmend qė nė njė afat tė shkurtėr ka ndėrmend tė ndryshojė rregulloret e AKM-sė, me qėllim qė procesi i privatizimit tė lehtėsohet. Lidhur me mėnyrėn e pėrfaqėsimit tė kosovarėve nė Bordin e AKM-sė, z.Ruser tha se nė bazė tė Kornizės Kushtetuese aty do tė ketė kosovarė dhe ndėrkombėtarė. Bordit tė AKM-sė i kalon mandati nė qershor tė kėtij, kurse lidhur me kėtė ēėshtje z.Ryker theksoi se do tė diskutohet me pėrfaqėsuesit ndėrkombėtar dhe ata tė Qeverinė se si tė veprohet pas kalimit tė mandatit tė AKM-sė.

ECIKS / Radio21
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail