Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

BSPK: “Spin-off”-i special garanton vendet e punės


Prishtinė, 19 tetor 2004 - "Privatizimi i ndėrmarrjeve shoqėrore me spin-off special, pėrparėsitė dhe mangėsitė" ishte tema pėr tė cilėn u diskutua dje nė konferencėn njėditore tė organizuar nga BSPK-ja, nė prag tė privatizimit edhe tė katėr ndėrmarrjeve tjera shoqėrore nė Kosovė.

Konferenca kishte pėr qėllim tė diskutojė hapur rreth metodės sė Spin-offit special, sidomos me pėrfaqėsuesit e ndėrmarrjeve tė cilat kanė shprehur disa vėrejtje rreth kėsaj metode tė privatizimit, ėshtė shprehur kryetar i BSPK-sė Bahri Shabani. Nė konferencė pėrveē pėrfaqėsuesve tė sindikatave, morėn pjesė edhe pėrfaqėsues tė institucioneve vendore dhe tė atyre ndėrkombėtare.

"Me gjithė faktin se ende nuk e dijmė se me cilat kritere duhet tė bėhet ky privatizim, qėndrimi i BSPK-sė ėshtė qė ndėrmarrjet tona shoqėrore duhet tė shiten me spin-offin special, pasi qė jemi tė interesuar qė tė kemi njė punėsim sa mė tė madh tė mundshėm dhe nuk mendojmė se ka njė kushtėzim pėr investitorėt", tha kryetari i BSPK-sė Bahri Shabani.

Megjithėkėtė, pėrfaqėsuesit e katėr ndėrmarrjeve tė parapara qė do tė privatizohen me spin–offin special, Fabrika e Birrės – nė Pejė, Fabrika e Llamarinės "Llamkos" nė Vushtrri, "Ballkan" nė Therandė dhe Kompania Hoteliere -Turistike "Kosova" nė Prishtinė, shprehėn qėndrime tė ndryshme rreth privatizimit.

Agim Elshani, drejtori i Fabrikės sė Birrės nė Pejė, tha se kjo ndėrmarrje me 2 mijė punėtorėt qė i ka, funksionon mjaft mirė. Prandaj, ai kėrkoi qė procesi i privatizimit pėr kėtė ndėrmarrje tė shtyhet: "Arsye kryesore ėshtė se privatizimi ka shumė tė meta dhe ne besojmė se pas zgjedhjeve Qeveria e Kosovės do tė dalė mė e fortė dhe do tė marrė pėrsipėr edhe procesin e privatizimit".

Xhon Xhonson, drejtori i privatizimit nė Kosovė, tha se disa ndėrmarrje kanė njė perspektivė mė tė madhe pėr tėrheqjen e investimeve, andaj atyre i kemi preferuar metodėn e spin-offit special:

"Me kėtė metodė kemi njė minimum tė investimeve tė parapara poashtu edhe njė minmum tė fuqisė punėtore qė blerėsi i ri ka pėr detyrė ta mbajė”.

Nė fund Xhohnson ftoi BSPK-nė qė tė organizojė njė konferencė tė ngjashme ku pėrfaqėsuesit e ministrisė sė financave dhe tė doganave do tė spjegonin sistemin tatimor, tarifat dhe ngarkesat e doganave me tė cilat duhet tė pėrballen ndėrmarrėsit.

ECIKS / Radio Kosova
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail