Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pėrfaqėsues tė doganave tė Shqipėrisė po vizitojnė Kosovėn


Prishtinė, 14 gusht 2006 - Njė delegacion i doganave tė Shqipėrisė i kryesuar nga Drejtori i pėrgjithshėm, Pėrparim Dervishi ka filluar sot vizitėn dyditėshe nė Kosovė. Fillimisht ata vizituan drejtorin e doganės sė UNMIK-ut dhe biseduan pėr bashkėpunimin doganor dypalėsh, luftėn kundėr krimit ndėrkufitar dhe lehtėsimin e qarkullimit tregtar, tha pas takimit drejtori i pėrgjithshėm i Doganave tė UNMIK-ut, Pol Acda.
Bashkėpunimi nė mes tė doganave tė rajonit ėshtė me rėndėsi, tha drejtori i pėrgjithshėm i Doganave tė UNMIK-ut, Pol Acda. Bashkėpunimi me Shqipėrinė prej vitit nė vit ka shėnuar pėrparime por gjithmonė ka vend pėr pėrmirėsime, tha ai. Njė prej temave tė cilave janė diskutuar ishte edhe shkėmbimi i informatave tė inteligjencės e cila do tė ndihmojė nė luftėn kundėr kontrabandės.

“Ėshtė e pamundur tė kontrollohet kufiri nė tėrėsi. Kontrabandistėt janė sikurse uji, gjithmonė e gjejnė vrimėn pėr depėrtim e vetmja mėnyrė pėr tė parandaluar kontrabandėn pėrmes kufirit tokėsor ėshtė ndėrtimi i murit kinez apo ai i romakėve nė Angli, por kjo nuk ėshtė zgjidhje e doganave moderne”.

“Shėrbimet doganore nė Kosovė dhe Shqipėri kanė sistemet kompjuterike pėr shkėmbim tė informatave por krijimi i njė sistemi tė veēantė pėr lehtėsimin e kalimeve kufitare do tė inkurajojė bizneset”.

Bashkėpunimi nė mes dy vendeve fqinje qė flasin tė njėjtėn gjuhė ėshtė pėr tė lehtėsuar shėrbimin doganor nė tė dy anėt e kufirit, biznesin dhe lėvizjen e qytetarėve, tha drejtori i pėrgjithshėm i doganave tė Shqipėrisė, Pėrparim Dėrvishi.

“Ne kemi njė bashkėpunim shumė tė mirė deri nė momentin e tanishėm por hapėsira pėr zhvillime tė mėtejshme ėshtė e madhe dhe kėrkesa e jonė ėshtė qė niveli i shėrbimit doganor tė jetė cilėsisht gjithnjė e mė i lartė”.

Lufta kundėr kontrabandės ėshtė me shumė aspekte dhe gjatė kėtij takimi ėshtė diskutuar veēanėrisht pėr shkėmbim tė shpejtė tė informacionit midis dy administratave doganore dhe personelit doganor. Modernizimi i shėrbimit doganor ėshtė i pafundmė, andaj sistemet kompjuterike tė cilat japin informacion nė kohė reale do tė parandalojnė kontrabandėn dhe evazionin fiskal.

Radio Kosova / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail