Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

U hapėn ofertat e para pėr privatizimin e "Ferronikelit"


Prishtinė, 27 prill 2005 - Zyrtarėt e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit hapėn sot nė Prishtinė ofertat e rrethit tė parė pėr privatizimin e Kompleksit “Ferronikeli” tė Drenasit, tė tenderuar me spin-off special. Nė kėtė rreth u kualifikuan dy ofertues, qė siē merret vesh, janė konzorciume ndėrkombėtare. Ofertuesi i parė ofroi 27.4 milion euro, ndėrsa i dyti 22.4 milion euro. Tė dy ofertuesit kanė ofruar nga 20 milionė euro investime tė garantuara dhe nga njėmijė vende pune. Sipas zyrtarėve tė AKM-sė, rrethi i dytė i ofertimit do tė zhvillohet me 11 maj.

Nga katėr ofertues qė janė kualifikuar nė fazėn e parakualifikimit, vetėm dy janė paraqitur sot nė ditėn e parė tė ofertimit pėr kompleksin “Ferronikeli’ tė Drenasit, tė tenderuar me spin-off special. Tėrheqja e dy ofertuesve ėshtė shqetėsuese, dhe tregon se ēfarė imazhi ka Kosova nė rajon, imazh tė cilin do tė tentojmė ta pėrmirėsojmė, u shpreh zėvendėsdrejtori i AKM-sė Ahmet Shala. Nė kėtė rreth janė paraqitur dy ofertues: i pari me shifėr PF011, ka ofruar ēmimin 27.4 milionė euro, 20 milionė euro investime tė garantuara dhe 1000 tė punėsuar. Ndėrkaq, ofertuesi i dytė me shifrėn PF012, ka ofruar 22.4 milionė euro, 20 milionė euro investime tė garantuara dhe 1000 vende pune. Kėto oferta janė mjaft serioze tha Shala.

Rrethi i dytė i ofertimit pėr kompleksin “Ferronikeli”, do tė zhvillohet me 11 maj tė kėtij viti.

Spin-offi special ėshtė njėra ndėr metodat pėrmes sė cilės AKM-ja e bėn privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė, nė bazė tė sė cilės blerėsit e ndėrmarrjeve duhet tė paraqesin planin e biznesit, shumėn e investimeve tė planifikuara dhe numrin e tė punėsuarve.

ECIKS / RTKLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail