Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Oda Ekonomike paralajmėron padi kundėr AKM-sė


Prishtinė, 23 janar 2004 - Oda Ekonomike e Kosovės (OEK) paralajmėroi tė martėn ngritjen e padisė nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės kundėr atyre qė penguan procesin e privatizimit dhe personave qė nuk i pėrfillin ligjet nė fuqi. Sipas OEK-ut, ecuritė e deritashme dhe autorizimet e Agjencionit Kosovar tė Mirėbesimit (AKM) pėr privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore, deri sa tė privatizohen ato, nuk kanė treguar se AKM-ja ka kapacitete tė mjaftueshme profesionale qė tė bėjė kėtė menaxhim. OEK propozon qė tė gjendet njė zgjidhje mė e pėrshtatshme pėr menaxhimin e ndėrmarrjeve shoqėrore e publike nė mėnyrė qė ky menaxhim tė mos ndikojė negativisht nė veprimtarinė ekonomike tė kėtyre ndėrmarrjeve.

Ismail Kastrati, kryetari i OEK-ut, tha se vendimet dhe veprimet e AKM-sė po e shkatėrrojnė ekonominė shoqėrore tė Kosovės dhe po u shkaktojnė dėme edhe kompanive private dhe bankave komerciale, duke i bllokuar mjetet e tyre dhe nėnshkrimin e kontratave pėr fituesit e tenderėve. Kastrati tha se bllokimi i procesit tė privatizimit po krijon njė situatė tė pasigurisė sė plotė juridike jo vetėm pėr kompanitė ekonomike nga vendi dhe bota, por edhe pėr qytetarėt e Kosovės me pasoja tė paparapara qė lidhen me krizėn sociale. Kryetari i OEK-ut tha se pėrveē bllokimit tė procesit tė privatizimit shkelen edhe rregullat nė fuqi nga ana e atyre qė i kanė miratuar kėto rregullativa dhe nga instuticionet e autorizuara pėr implementimin e tyre. Oda vlerėson se veprimet e kėtilla tė Shtyllės IV tė UNMIK-ut, si dhe pėrgjegjėsve tė AKM-sė janė tė papranueshme, tė padrejta dhe me pasoja tė shumėfishta negative pėr zhvillimin ekonomik tė Kosovės. Gjithashtu, po aktualizohen edhe dilemat e sqaruara rreth kompetencave tė vendorėve nė privatizim, rreth raporteve pronėsore tė vendosura me ligje diskriminuese tė Serbisė etj.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail