Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Tre muaj afat pėr licencimin e agjencive turistike


Prishtinė, 7 nėntor 2005 - Ministria e Tregtisė dhe Industrisė sot bėri prezantimin e dy Udhėzimeve Administrative pėr Agjencitė Turistike dhe pėr kushtet minimale - teknike tė ofrimit tė shėrbimeve. Nė takimin, ku morėn pjesė pėrfaqėsues tė Agjencive tė ndryshme turistike dhe hoteliere nė vend u tha se pėrmes kėtyre udhėzimeve ministria ėshtė duke bėrė pėrpjekje pėr krijimin e njė klime sa mė tė qartė pėr funksionimin e kėtyre agjencive nė Kosovė.

Nė bazė tė Ligjit mbi Veprimtaritė Hoteliere dhe Turistike nė Kosovė, tė gjitha Agjencitė e udhėtimeve, qė ushtrojnė aktivitet brenda territorit tė Kosovės, janė tė obliguara qė deri mė datėn 3 shkurt tė vitit 2006 tė licencohen, bėri tė ditur Hysen Sogojeva nga Departamenti i Turizmit dhe Hotelerisė, i Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, i cili bėri prezantimin e dy Urdhėresave Administrative, tė cilat siē tha ai ndihmojnė shumė nė implementimin e kėtij Ligji: “Nė kėto Udhėzime Administrative, janė pėrcaktuar procedurat e licencimit, dokumentacioni i nevojshėm si dhe sanksionet administrative nė rastin e shkeljeve ligjore nga subjektet qė merren me veprimtari hoteliere – turistike. Nė bazė tė kėtij udhėzimi ėshtė detyrimi pėr pajisje me licencė. Sipas Ligjit tė gjitha Agjencitė duhet tė licencohen deri mė 3 shkurt tė vitit 2006”. Sogojeva tha se kjo licencė ėshtė e vlefshme pėr periudhėn dy vjeēare me mundėsi tė vazhdimit, ndėrsa pėr t’u pajisur me kėtė licencė, ushtruesit e kėtyre bizneseve duhet t’i plotėsojnė disa kritere tė cilat vlerėsohen nga komisioni i pėrcaktuar nė bazė tė kėsaj Urdhėrese Administrative. Po ashtu me Udhėzimin mbi kushtet minimale-teknike pėrcaktohen kushtet tė cilat duhet t’i plotėsojnė Agjencitė e udhėtimeve, varėsisht nga lloji i shėrbimeve qė ofrojnė, mėnyra, si dhe kushtet minimale qė duhet t’i plotėsoj zyra pėr llojin e caktuar tė agjencisė sė udhėtimeve. Ndėrsa, pėr marrjen e licencės Agjencia e udhėtimeve duhet tė ketė edhe garanci bankare. Pjesėmarrėsit nė kėtė takim, pėrfaqėsues tė Agjencive Turistike nė vend, thanė se kėto udhėzime administrative duhet tė krijojnė mundėsi adekuate, pėr ushtrimin e kėsaj veprimtarie, ku duhet tė ketė dhe mė shumė pėrgjegjėsi ndaj shtetit. Sa i pėrket pėrgatitjes profesionale ata ishin tė mendimit se pėrveē drejtuesve tė agjencive, nuk duhet te jetė i obligueshėm fakulteti, pėr punonjėsit tjerė. Afati pėr vėrejtje e sugjerime tė Agjencive Turistike pėr Urdhėresat Administrative, ėshtė deri mė 15 nėntor 2005.

ECIKS / RTK

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail