Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Privatizimi: 6 ndėrmarrjet e para shiten pėr 4,5 milion Euro

PRISHTINĖ - Dje nė Prishtinė, Agjencia Kosovare e Mirėbesimit (AKM) bėri shpalljen publike tė 22 ofertave qė ishin bėrė pėr privatizimin e 6 ndėrmarrjeve shoqėrore kosovare. Nė hapjen e ceremonisė morėn pjesė pėrfaqėsues nga AKM-ja, Qeveria e Kosovės, UNMIK-u, Banka Botėrore, etj.

"Ky ėshtė njė moment historik pėr zhvillimin e ekonomisė
kosovare",- tha zėvendėsdrejtori i AKM-sė, Ahmet Shala, i cili mė pastaj shtoi se AKM-ja ka bėrė ēmos qė procesi i privatizimit tė jetė korrekt dhe i ndershėm.

Nė grupin e parė tė ndėrmarrjeve shoqėrore pėr privatizim ishin Fabrika e tullave "Ringov" nga Peja, Fabrika e tullave "Pėrparimi" nė Skėnderaj, Fabrika e gėlqeres "Lepenci" nė Kaēanik, "Termosistemi" nė Rahovec, Fabrika pėr prodhimin e siguresave "Energoinvest" nė Prishtinė dhe Ndėrmarrja ndėrtimore "Montazhi" poashtu nė Prishtinė.

Tė gjitha kėto ndėrmarrje u shitėn pėr 4.634.624 euro, kurse mė sė shtrenjti u shit Fabrika e tullave nė Skėnderaj pėr 2.298.749, kurse mė sė liri "Termosistemi" nė Rahovec pėr 200.000 euro. Fabrika e tullave "Ringov" nė Pejė nuk pati asnjė ofertė. Blerėsit e fabrikave tė para nė Kosovė janė kompani vendore dhe shqiptare."Pėrparimi" ėshtė blerė nga njė kompani nga Shqipėria, "Energoinvesti" nga dy kompani kosovare "Arda" dhe "Meridian","Termosistemi" nga vetė punėtorėt e saj, "Lepenci" do tė jetė jozyrtarisht pronė e njė kompanie kosovare, kurse pėr fabrikėn "Ringov" do tė shqyrtohet mundėsia e ripėrsėritjes sė tenderit.

ECIKS/BalkanWeb
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail