Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

16 grupe mallrash lirohen nga taksat doganore


Prishtine, 15 mars 2007 - Gjashtėdhjeteshtatė grupe mallrash, qė pėrdorėn pėr prodhim nė Kosovė, janė liruar nga taksat doganore me rregulloren e re tarifore doganore, qė ka filluar tė zbatohet mė 1 mars, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt e Doganave.

Mallrat e liruara nga taksat doganore janė kryesisht lėndė e parė dhe materiale ndėrtimore, pėrfshirė kėtu edhe makinat bujqėsore, ka bėrė tė ditur sot nė njė konferencė pėr media, Bashkim Arifi, zėvendėsdrejtor i Doganave.

Kjo listė ėshtė rezultat i bashkėpunimit tė Departamentit Qendror tė Doganave me MTI-nė dhe me komunitetin e biznesit. Importuesit tashmė do ta kenė listėn e mallrave dhe prej aty do tė orientohen pėr ēdo mall qė ata importojnė, nėse ėshtė i liruar apo jo nga tarifa doganore.

“Nė qoftė se dikush importon ndonjė lloj malli tė caktuar mjafton tė shoh nė listė se a lirohet ai mall apo jo nga taksa doganore”, ka thėnė Arifi, pėr tė sqaruar se, prej fillimit tė kėtij viti, janė importuar grupe mallrash qė pėrdoren pėr prodhim nė vlerė prej 70 mijė eurosh ndėrkaq, implikimet buxhetore kanė qenė 700 mijė euro.

Ndėrkaq, zyrtari i lartė i Shtyllės IV tė UNMIK-ut, Andreas Vitkovski, tha se kjo rregullore ėshtė hartuar nė mėnyrė qė prodhuesit vendorė tė investojnė dhe tė jenė mė garues.

“Qėllimi ėshtė qė tė importohen grupe mallrash qė janė mė tė lira dhe pėrdorėn pėr prodhim nė mėnyrė qė prodhuesit kosovarė tė investojnė dhe tė prodhojnė produkte tė tyre me tė cilat do tė jenė mė garues nė treg”, tha ai, duke shpjeguar se rregullorja e re 2007/12 do tė zbatohet nė tė gjitha pikat doganore, pėrfshirė edhe veriun e Kosovės.

ECIKS / Telegrafi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail