Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Rugova premton pėrkrahje pėr prodhuesit kosovarėPrishtinė, 20 dhjetor 2004 - Gjatė njė takimi me drejtuesit e Aleancės Kosovare tė Biznesit (AKB), kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova tha se prodhuesit kosovarė do tė kenė pėrkrahjen e institucioneve vendore dhe tė qeverisė. Rugova tha se qeveria ka obligim qė tė ndihmojė prodhimet kosovare pėrmes stimulimit, kredive tė volitshme, subvencioneve dhe njėkohėsisht t’i kushtohet kujdes cilėsisė sė prodhimeve vendore. “Duhet tė gjejmė edhe mundėsinė qė t’i eksportojmė prodhimet tona nė tregjet europiane dhe vendet e tjera”, tha kryetari i Kosovės. Nė anėn tjetėr, Agim Shahini, kryetar i AKB-sė, tha se ėshtė i kėnaqur me pėrkrahjen e ofruar nga instuticionet kosovare dhe premtoi se do tė punojė edhe mė tej nė mėnyrė qė tė ketė sa mė shumė prodhime cilėsore vendore. “Ne edhe mė tutje do tė vazhdojmė me aktivitete tona pėr promovimin e prodhimeve kosovare”, tha Shahini. AKB-ja ishte organizatore e fushatės “Java e biznesit kosovar”, qė u mbajt muajin e kalur, qė synonte sensibilizimin e konsumatorėve vendorė qė tė konsumojnė produkte vendore, ndėrsa institucionet vendimmarrėse tė hartojnė ligje nė favor tė zhvillimit tė tyre. Eksportet kosovare janė nė nivele mjaft dėshpėruese. Ato zėnė vetėm 5 pėr qind tė totalit tė importeve, tė cilat arrijnė mesatarisht nė 1 miliardė euro ēdo vit.

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail