Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Pritet zhbllokimi i procesit tė privatizimit


Prishtinė, 11 nėntor 2003 - Kryeministri i Kosovės ėshtė shprehur optimist se procesi i privatizimit do tė zhbllokohet pas diskutimeve qė do tė mbahen nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė pėr kėtė ēėshtje. Ai kėto premtime i ka marrė tė premten nė njė takim qė pati me kryeadministratorin Holkeri.

Ndėrkaq, ekspertėt vazhdojnė ta akuzojnė UNMIK-un, se nuk kanė qenė transparent pėr tė qartėsuar shkaqet e suspendimit tė politikave operacionale pėr procesin e privatizimit. Sipas tyre, kjo ēėshtje mė shumė ėshtė trajtuar nga mediat se sa nga institucionet e Kosovės. Ata thonė se ky stangim i procesit tė privatizimit, ėshtė rrezik serioz pėr tė larguar invesitorėt potencial nė Kosovė. Zhvleftėsimi i ligjeve serbe nė Kosovė do tė jetė tema kryesore qė do tė diskutohet nė Kėshillin e Sigurimit. Kėto ligje janė tė involvuara edhe pengojnė realizmin e shumė projekteve tė institucioneve tė Kosovės.

Mirėpo, diskutimi pėr to pas katėr vjetėsh tė qeverisjes tė Administratės Ndėrkombėtare nė Kosovė, ėshtė absurde thotė profesor Muhamet Sadiku.

ECIKS / RTKLIVE
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail