Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Daci: Vetėm bashkėpunimi mund tė ringjallė ekonominė kosovare

PRISHTINE, 26 KORRIK 2003 - Kryeparlamentari Daci priti dje delegacionin e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit tė kryesuar nga Ahmet Shala, zv.drejtor dhe Xhon Xhonson, udhėheqės i privatizimit nė AKM. Ishte vlerėsim i pėrbashkėt se bashkėpunimi mes Kuvendit dhe AKM-sė do tė sjell mė shumė rezultate nė procesin e privatizimit nė Kosovė. Kryeparlamentari Daci propozoi bashkimin e mjeteve tė biznesit kosovarė dhe tė shqiptarėve nė diasporė qė tė arrihet progres nė ekonominė e vendit.

Daci e pėrkrahė fuqimisht punėn e AKM-sė duke pasė parasyshė se shumė vende nė rajon dhe fqinjėsi e dėshirojnė pengimin e procesit tė privatizimit. Daci kundėrshtoi paralajmėrimin e njė greve tė pėrgjithshme e cila do ta paralizoj ekonominė dhe do tė ishte njė hap prapa nė sistemin e mėparshėm.

Kryesuesi i AKM-sė pėr privatizim, Xhon Xhonson u shpreh i kėnaqur me sugjerimet qė i jep Kuvendi i Kosovės pėr procesin e privatizimit dhe takimi i sotėm ishte edhe njė dėshmi e transparencės. Kurse Ahmet Shala, zėvendės drejtor i AKM-sė thotė se privatizimi ėshtė sfida kryesore pėr ēdo shoqėri nė tranzicion prandaj edhe ka vend pėr gabime.

ECIKS / RTK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

Paribas Bank hyn nė Kosovė
Shtet social
Express: “Koncesioni rrezikon aeroportin”
11,5 milionė euro pėr ta futur “Xella”-n nė prodhim
Heqja e taksave gėzon prodhuesit e mėdhenj tė miellitAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail