Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

U zgjodh qeveria e re me kryeministėr Agim Ēekun


Prishtinė, 10 mars 2006 - Qeveria e Kosovės u miratua me shumicė votash - 65 vota pro, 33 kundėr dhe njė abstenim, me kryeministėr Agim Ēekun. Votimit tė qeverisė, i cili u bė me votė tė hapur, i parapriu njė debat i ashpėr disa orėsh nga deputetėt e opozitės: Dy grupe parlamentare, ai i Ora-s dhe ai pėr Integrim, kishin kėrkuar qė qeveria tė zgjidhej me votim tė fshehtė.

Menjėherė pas zgjedhjes kryeministėr Agim Ēeku, u betua para Kuvendit pėr besimin e dhėnė se do t'i kryejė me pėrpikėri detyrat e marra, ndėrsa qė prioritet do tė kenė parimet e programit qeveritar. Ai paralajmėroi se nuk do tė ketė dallime, pėrkatėsisht diskriminim nė qeverisje, dhe se shteti i ardhshėm i Kosovės nuk do tė jetė i lirė derisa tė mos jenė tė lirė tė gjithė qytetarėt e saj, veēanėrisht pakica serbe, sė cilės nė njė pjesė tė fjalimit i ėshtė drejtuar nė gjuhėn serbe, ndėrsa pėr pėrfaqėsuesit e huaj, gjithashtu njė pjesė tė fjalimit e ka mbajtur nė gjuhėn angleze.

Ai tha se fati i qytetarit tė Kosovės do tė jetė nė objektivin e qeverisė. Ai gjithashtu paralajmėroi kabinetin e tij ministror se nuk do tė ketė vend pėr tė papunėt, pėrkatėsisht pėr ata qė nuk do tė jenė shembuj tė politikanėve tė zot. Ēeku premtoi se qė nga dita e parė e punės sė qeverisė do tė punohet nė pėrmbushjen e standardeve.

"Pėrmbushja e standardeve do tė jetė argumenti jonė mė i fortė nė bisedimet pėr statusin e Kosovės", tha Ēeku. Ai tha se duhet tė jemi unik dhe tė papėrēarė.
"Papunėsia ėshtė shndėrruar nė njė sėmundje kronike tė shoqėrisė tonė, furnizimi me rrymė vazhdon tė jetė njė problem i madh me gjithė investimet e mėdha qė janė bėrė, infrastruktura e Kosovės ende vuan nga mungesa e cilėsisė, kurse arsimi dhe shėndetėsia janė nė njė gjendje qė kėrkon shqyrtim serioz nga tė gjithė ne. Duhet ta ruajmė dinjitetin e pensionistėve, mėsimdhėnėsve, mjekėve, ushtarėve dhe policėve tanė", tha ai.

Ēeku u zotua se kėto ēėshtje gjatė qeverisjes sė tij do tė kenė vėmendje mė tė madhe pėr zgjidhjen e tij.

ECIKS / QIK
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail