Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Gjermania ndihmon energjetikėn nė Kosovė


Prishtinė, 17 nėntor - Kosova do tė pėrfitojė njė ndihmė financiare prej 21 milionė eurove nga Gjermania. Christine de Barros, pėrfaqėsuese e Ministrisė sė Jashtme Gjermane, pas nėnshkrimit tė marrėveshjes me Bexhet Brajshorin, nga Qeveria e Kosovės, dhe Andreas Uitkovski, nga Shtylla e Katėrt, tha se shteti gjerman ofron nė total 21,5 milionė euro, kryesisht pėr energjetikė.

“Nga kėto para, me 8 milionė do tė financohet njė program nė sektorin e energjisė dhe janė para shtesė nga 11,5 milionė euro qė kemi zotuar vitin e kaluar pėr sektorin e energjisė. „Ndėrkaq, 2 milionė euro tė tjera, sipas saj, janė dhėnė pėr bashkėpunimin financiar nė kuadėr tė efikasitetit tė energjisė.

„Me marrėveshjen qė e kemi nėnshkruar, ne i kemi zotuar mjetet e buxhetit tė Qeverisė gjermane pėr vitin 2006, ndėrsa shpenzimi i tyre varet nga kohėzgjatja e realizimit tė projekteve. Nė fakt, paratė do tė investohen nė rehabilitimin e njė ekskavatori qė do tė shfrytėzohet nė mihjen e re tė Sibofcit, ndėrsa komponenta e dytė e projektit ka tė bėjė me ndėrtimin e njė nėnstacioni tė ri, i cili quhet “Peja 3” dhe e mbulon territorin e Dukagjinit. Sipas Bexhet Brajshorit, projektet fillojnė tė realizohen kėtė vit, ndėrsa do tė vazhdojnė edhe vitin e ardhshėm. Ndihma e deritashme e Qeverisė gjermane pėr Kosovė ėshtė mbi 117 milionė euro, shumė kjo e dhėnė, siē u tha, nė kuadėr tė bashkėpunimit financiar, kurse 64,5 milionė tė tjera janė dhėnė nė kuadėr tė bashkėpunimit.

LAJM / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail