Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Grekėt kėrkojnė thėngjillin


Gazeta Elefterotipija shkruan se kompania shtetėrore greke, DEI, nė bashkėpunim me njė kompani amerikane, e afėrt me familjen e Presidentit Bush (ContourGlobal), po pėrgatiten pėr ta blerė njė minierė tė thėngjillit nė Kosovė.

Prishtinė, 5 tetor2006 — Ndėrmarrja shtetėrore greke Elektroekonomia DEI, po pėrgatitet me muaj tė tėrė qė pėrmes njė "mbėshtetje tė madhe politike" ta blejė minierėn e thėngjillit nė Kosovė.

Kėshtu ka shkruar nė numrin e tė dielės gazeta greke Eelefterotipija, e cituar nga agjencia serbe e lajmeve Beta.

Sipas tė njėjtės gazetė, firma amerikane "ContourGlobal" nė kėtė biznes ėshtė financuesi kryesor politik i kompanisė greke DEI.

"Kjo kompani pėrveē ndikimit tė madh ekonomik ka edhe ndikim tė rėndėsishėm gjeopolitik, thonė jozyrtarisht zyrtarėt mė tė lartė tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Greqisė dhe tė asaj pėr Zhvillim Ekonomik", shkruan Elefterotipija.

Edhe pėrkundėr kėtij shkrimi tė kėsaj gazete vlen tė theksohet pėr momentin nė Kosovė nuk shitet asnjė minierė e thėngjillit. E vetmja gjė qė pritet tė dal nė tender ėshtė ndėrtimi i Termocentralit Kosova C, e qė nė kuadėr tė kėtij kompleksi ėshtė edhe ndėrtimi i minierės sė thėngjillit. Ky projekt do tė jepet nga autoritetet tona me koncesion nė njė kundėrvlerė prej rreth 2 miliardė euro. Njė projekt tjetėr qė ėshtė nė zhvillim e sipėr ėshtė edhe ndėrtimi i minierės sė thėngjillit nė Sibofc. Ana procedurale pėr hapjen e kėsaj miniere tashmė ka nisur. Se pėr cilin projekt flet gazeta greke mbetet tė shihet, por qartazi as ata nuk e kanė shumė tė saktė informacionin.

Sipas Eelefterotipisė firma amerikane "ContourGlobal" ėshtė e themeluar para njė viti, dhe e selia e saj ėshtė nė New York dhe nė Hjuston.

"Shumica e njerėzve qė e pėrbėjnė njerėz prej rrethit politiko - ekonomik tė familjes sė presidentit George Bush". Figura kryesore e kėtij grupi ėshtė John Tsigounis, shef personal i George Bushit tė vjetėr gjatė kohės sa ky ka qenė President. Tsigounis, shkruan gazeta, ka lidhje tė afėrta edhe me familjen e ish Kryeministrit grek Konstantin Micotakis. Nė rast se kjo iniciativė do tė ketė sukses, DEI dhe "ContourGlobal" do tė bėheshin partner tė minierės sė thėngjillit me nga 45 pėr qind, ndėrsa 10 pėr qind do t'i takonin Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim dhe Bankės Botėrore, shkruan gazeta greke.

Kapitali fillestar i kėtij konzorciumi do tė sillej nė mes 700 dhe 800 milionė eurove. Gazeta shkruan se shtresat e thėngjillit nė Kosovė do tė munden tė furnizonin termocentralet me fuqi tė pėrgjithshme prej 5 mijė megavat, qė atje (kėtu) do tė ndėrtohen.

Rreth kėsaj ēėshtje ka pėrplasje nė mes tė firmave tė mėdha evropiane tė sektorit tė energjetikės, kurse Bashkimi Evropian, shkruan gazeta greke, ka njė rol "tė garantuesit tė procedurave, sepse nivel institucional praktikisht nuk ka.

Gazeta Express
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail