Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Ēeku: “Do tė ndėshkohen keqpėrdoruesit”


Prishtinė, 14 prill 2006 - Shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen, ėshtė takuar dje nė njė drekė pune me kryeministrin Agim Ēeku, dhe kabinetin e tij, pėr tė diskutuar nė lidhje me parregullsitė e publikuara nga Revizori i Pėrgjithshėm.

Kryeministri Ēeku tha pas takimit se do tė ndėshkohen tė gjithė ata qė kanė bėrė veprime tė kundėrligjshme. “Raportin ėshtė duke e shqyrtuar Zyra Ligjore e UNMIK-ut dhe nesėr do ta kemi njė pėrgjigje se si do tė veprojmė”, tha kryeministri, duke paralajmėruar ndėshkime pėr tė gjithė ata qė kanė bėrė keqpėrdorime.

Pas raportit tė Auditorit tė Pėrgjithshėm pėr keqpėrdorimet e shumta financiare nė disa ministri, shefi i UNMIK-ut, Soren Jessen-Petersen, i ka ftuar sot nė njė drekė pune, kryeministrin Agim Ēeku dhe tė gjithė ministrat e kabinetit tė tij. Nė kėtė takim nuk mori pjesė vetėm ministri pėr Kthim dhe Komunitete, Sllavisha Petkoviq, ku, sipas raportit tė Auditorit, janė bėrė keqpėrdorimet mė tė mėdha financiare. Kryeministri Ēeku tha se Petkoviq ka munguar sepse ishte duke iu pėrgjigjur pyetjeve tė auditorėve. Nė lidhje me masat qė do tė ndėrmarrė qeveria, Ēeku tha se do tė veprojnė konform ligjit, dhe ata qė kanė bėrė shkelje do tė ndėshkohen.

“Kushdo qė ėshtė aleat me ligjin do tė mbijetojė, kushdo qė ėshtė kundėr ligjit, me ēfarėdo veprimi do tė ndėshkohet. Kjo ėshtė e qartė. Auditimin e kam kėrkuar edhe pėr Zyrėn e Kryeministrit dhe pėr tė gjitha ministritė nga zotėri Petersen”, ka theksuar kryeministri Ēeku.

Kryeministri Ēeku tha se nesėr nė takimin e rregullt me shefin e UNMIK-ut do tė merret njė vendim lidhur me kėtė ēėshtje.

“Auditimi do tė jetė i pėrgjithshėm, duke filluar nga shtėpia ime dhe nė tė gjitha ministritė”, ka Ēeku.

Sipas raportit tė Auditorit tė Pėrgjithshėm, parregullsitė mė tė mėdha financiare janė evidentuar nė Ministrinė pėr kthim dhe Komunitete, tė cilėn e drejton Sllavisha Petkoviq, si dhe nė atė tė Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural.

ECIKS / RTK

 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail