Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

I mundshėm dhe dėshtimi


UNMIK-u ende ėshtė duke e rishikuar kornizėn e marrėveshjes, pėr tė cilėn kanė negociuar PTK-ja dhe Cable & Wireless (CW). Vendimin pėrfundimtar e merr administratori i Kosovės. Askush nuk di tė tregojė pėr hapat e mėtejshėm

PRANVERA MUSA

Prishtinė, 11 tetor 2006 – Ka mundėsi tė dėshtojė krijimi i aleancės strategjike ndėrmjet Postės dhe Telekomit tė Kosovės me kompaninė “Cable Wireless”.

Ilir Salihu, drejtor i Departamentit pėr Ndėrmarrjet Publike nė Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit, tha se marrėveshja duhet tė aprovohet nga UNMIK-u, e pastaj tė nėnshkruhet.

“UNMIK-u ėshtė duke e rishikuar kornizėn e marrėveshjes. Kėtė ėshtė duke e bėrė edhe bordi i CW-sė”, tha Salihu.

Sipas tij, marrėveshjen duhet ta aprovojė edhe kryeadministratori. Nė rast se dėshtojnė negociatat, atėherė i mbetet bordit tė shqyrtojė nėse njė kompani e tretė ka paraqitur propozim tė pėrshtatshėm pėr PTK-nė, apo tė hapet tender i ri. Mirėpo, ai nuk paragjykon se mund tė dėshtojė marrėveshja, pasi tė dyja palėt janė tė interesuara pėr kėtė.

“Negociatat kanė vazhduar me nėnshkrimin e marrėveshjes fillestare nė muajin prill”.

PTK-ja dhe CW- ja kanė bėrė negociata tė vazhdueshme, tė cilat kanė rezultuar me kornizėn e marrėveshjes pėr aleancė strategjike.

“Nė prill tė kėtij viti, PTK-ja dhe CW-ja e kanė nėnshkruar marrėveshjen fillestare, gjatė sė cilės kjo kompani e ka kryer periudhėn e ‘gjetjes sė fakteve’”, tha Afėrdita Ēarkaxhiu, zyrtare pėr informim nė PTK.

Zėdhėnėsja nuk ka pėrgjigje se kur do tė fillojnė bisedimet me CW-nė.

“Tė dyja palėt janė tė interesuara pėr kėtė marrėveshje dhe janė duke punuar pėr finalizimin saj”.

Sipas zyrtarėve tė PTK-sė, koncepti i Aleancės Strategjike nuk ėshtė shkėmbim parash, por njė bashkėpunim reciprok, nė mėnyrė qė ato tė ofrojnė shėrbime cilėsore nė treg.

“Aleanca strategjike do t’i mundėsonte PTK-sė qė tė bėhet qendėr rajonale e shėrbimeve tė telekomit”, tha Ēarkaxhiu.

Pyetjes nėse do tė dėshtojnė negociatat me CW-nė a do tė hapet tender i ri, apo do tė fitojė kompania e tretė ofertuese, ajo i ėshtė pėrgjigjur shumė shkurt: “Ėshtė herėt tė paragjykojmė”.

Pronari i kompanisė “Cable & Wireless” ėshtė aksionar nė Monaco Telekom dhe ky ėshtė njė konflikt interesi.
Bisedat me CW-nė kanė filluar pas prishjes sė marrėveshjes fillestare qė PTK-ja kishte me British Telekomin.

ECIKS / LAJM
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail