Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Hyn nė fuqi Ligji mbi Agjencinė pėr Produkte Medicinale


Prishtinė, 20 korrik 2004 - Ligji mbi Agjencinė Kosovare pėr Produkte Medicinale, i cili ishte miratuar kohė mė parė nė Kuvendin e Kosovės, ka hyrė nė fuqi. Drejtori i agjencisė, Adnan Bozaliu, tha se me nėnshkrimin e kėtij ligji nga ushtruesi i shefit tė UNMIK-ut, Ēarls Brajshou, ėshtė krijuar baza ligjore pėr vendosjen e kontrollit tė prodhimit, shpėrndarjes dhe importit tė produkteve medicinale. Ai theksoi se ky ligj krijon mundėsi pėr eleminimin e tė gjitha keqpėrdorimeve qė ishin tė pranishme nė fushėn farmaceutike. Ai tha se pushteti lokal duhet tė kujdeset pėr respektimin e kėtij ligji."Ky ligj kėrkon te respektohet jo vetem nga niveli qendror, por edhe nga institucionet e nivelit lokal. Ligji do tė shtrihet nė tėrė territorin e Kosovės dhe pėrgjegjėsitė do t'i kalojnė edhe pushtetit lokal, i cili duhet ta implementojė kėtė ligj, pasi niveli qendror ėshtė vetėm mbikėqyrės", tha Bozaliu. Ai tha se Agjencia Kosovare pėr Produkte Medicinale do tė bashkėpunojė me shoqatat farmaceutike, por nuk do tė lejojė ndėrhyrjen e tyre nė kompetencat e institucioneve.

Agjencia pėr Produkte Medicinale ka deponuar njė sasi tė konsiderueshme tė produkteve medicinale, tė cilat janė konfiskuar nė barnatoret e palicencuara. Ato mund tė tėrhiqen vetėm pas licencimit tė barnatoreve. Kjo agjenci ka konfiskuar nė barnatoret kosovare edhe barėra tė kontrabanduara dhe barėra me afat tė skaduar. Njė rol shumė rė rėndėsishėm nė zbatimin e Ligjit pėr Produket Medicinale do tė ketė Inspektoriati i Agjencisė pėr Produkte Medicianle.

ECIKS / Radio21
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail