Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Fatmir Sejdiu u zgjodh kryetar i Kosovės


Prishtinė, 10 shkurt 2006 – Kuvendi i Kosovės, me 80 vota pėr, 12 kundėr dhe 17 vota tė pavlefshme, zgjodhi tė premten, Fatmir Sejdiun, kryetar tė ri tė Kosovės, i cili garantoi pėrkushtimin pėr tė pėrfaqėsuar unitetin e popullit dhe pėr tė garantuar funksionimin demokratike tė institucioneve, duke shtuar se angazhim i tij kryesor do tė jetė udhėheqja e Ekipit Negociator pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, bazuar nė vullnetin e popullit pėr shtet tė pavarur.

Zgjedhja e tij u bė nė rrethin e tretė tė votimit nė seancėn solemne tė Kuvendit tė Kosovės, pasi nė dy rrethet e para ai nuk arriti tė marrė votat e dy tė tretave tė deputetėve.

Por, nė rrethin e tretė tė votimit, edhe pse i duheshin vetėm 61 vota, ai mori 80 vota pėr, saktėsisht aq sa i duheshin nė dy rrethet e para.

Duke iu drejtuar seancės solemne, kryetari i sapozgjedhur i Kosovės, Fatmir Sejdiu, u zotua pėr pėrmbushjen e obligimeve kushtetuese, duke theksuar se “do ta vazhdojė trashėgiminė e pasur shtetėrore e institucionale qė ia la paraardhėsi i tij nė kėtė post, ish-kryetari Ibrahim Rugova.

Kryetari i ri i Kosovės u bėri thirrje tė gjithė qytetarėve tė Kosovės, veēanėrisht serbėve, tė bashkėpunojnė pėr ndėrtimin e njė Kosove demokratike, prosperuese, e cila, e bazuar nė parimet demokratike, do tė vend njė vend pėr tė gjithė.

ECIKS / KosovaLive
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail