Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Qeveria pėrkrah CEFTA-n


Prishtinė, 21 dhjetor 2006 - Qeveria e Kosovės pėrkrah marrėveshjen e tregtisė sė lirė nė mes tė mes tė vendeve tė Evropės Juglindore, duke u arsyetuar se Kosova ėshtė e barabartė nė kėtė marrėveshje. Bedri Gashi, drejtor i Zyrės pėr informim nė Qeverinė e Kosovės tha se kjo marrėveshje ėshtė e mirėseardhur nė dy aspekte, atė ekonomik dhe politik.

"Nė aspektin politik kjo marrėveshje e vendos Kosovėn nė pozitė tė barabartė me vende tė tjera dhe ėshtė nė funksion tė pėrshpejtimit tė integrimeve evropiane, ndėrsa nė aspektin ekonomik, kjo marrėveshje reflekton nė shtrirjen e tregut, nxitjen e konkurrencės, rritjen e cilėsisė dhe nxitjen e gjenerimit tė vendeve tė reja tė punės", tha Gashi. Ndryshe, bizneset janė tė frikėsuara nga konkurrenca e ashpėr qė do tė vijė nga vendet me prodhimtari mė tė avancuar.

Express / ECIKS
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail