Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Vonesa nė thellimin e portit tė Durrėsit


Durrės, 17 nėntor 2004 - Vonohen punimet pėr thellimin e basenit dhe tė kanalit hyrės tė portit detar tė Durrėsit. Ky thellim do tė realizohej nga firma daneze “Rohde and Nielsen”, e cila ka fituar dhe tenderin pėr nxjerrjen nga thellėsia tė anijeve tė mbytura dhe thellimin e portit. Ndonėse prej mė shumė se njė muaji firma daneze ka pėrfunduar largimin e anijeve tė mbytura, ajo nuk ka filluar sipas grafikut thellimin e portit. Sipas burimeve nga autoriteti portual, afati i fundit i pėrcaktuar pėr fillimin e punimeve ka qenė 18 tetori, por me pretendimin se akoma nuk ka mbėrritur draga qė do tė bėjė thellimin e kanalit hyrės dhe basenit tė portit, punimet nuk kanė filluar. Nga ana e saj, kapiteneria e portit pėr t’u hapur rrugėn kėtyre punimeve ka larguar dhe anijet e papuna nga porti. Ēdo vonesė nė thellimin e portit ndikon drejtpėrdrejt nė mosfutjen e anijeve tė tonazhit tė lartė nė portin e Durrėsit. Pėrsa u pėrket anijeve tė nxjerra nga thellėsia njė pjesė e tyre po pėrdoren pėr skrap nė njė kohė qė anije tė tjera tė cilat nuk kanė strehė nė port mund tė strehohen pėrkohėsisht nė distriktin detar tė Durrėsit, baseni i tė cilit ėshtė parashikuar gjithashtu qė tė thellohet nga draga e firmės daneze “Rohde and Nielsen”. Fondi prej 3 milionė eurosh pėr thellimin e portit dhe largimin e anijeve tė mbytura ėshtė nė kuadrin e kredisė 17 milionė euro tė Bankės Europiane pėr Investime. Me fondin prej 10 milionė eurosh ka pėrfunduar faza e parė e punimeve pėr rehabilitimin e kalatave tė portit detar tė Durrėsit, punime tė cilat po realizohen nga firma kroate “Meonte Montaza”. Punimet e fazės sė parė janė pėrqėndruar nė kalatat zero, katėr, pesė dhe gjashtė ku ėshtė bėrė evadimi total i tė gjitha shtresave ekzistuese tė amortizuara tė betonit tė kalatave tė portit, si dhe ėshtė pėrgatitur terreni pėr fillimin e punimeve pėr pėrgatitjen e terminalit tė kontenjerėve nė kalatėn 6 tė portit, qė do tė ketė pėrmasa dhe kushte bashkėkohore.

ECIKS / Shekulli
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail