Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

KK pėrmirėson pozitėn e punėmarrėsve


Prishtinė, 28 tetor 2004 - Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės (BSPK) ka paralajmėruar se ėshtė duke bashkėpunuar me Qeverinė e Kosovės nė pėrgatitjen e fondeve qė janė parashikuar pėr Kontratėn Kolektive (KK), si rezultat i sė cilės punėtorėt kosovarė do tė kenė njė varg pėrfitimesh, pasi raportet punėtor-punėdhėnės do tė rregullohen me ligj.

Kryesindikalisti i Kosovės, Bahri Shabani, tha pėr gazetėn shqiptare "Biznesi" se deri nė muajin dhjetor do tė pėrfundojnė tė gjitha obligimet qė dalin nga Kontrata Kolektive e cila kohė mė parė ėshtė nėnshkruar nga Qeveria e Kosovės - si arbitėr i marrėveshjes, BSPK-ja nė emėr tė punėtorėve dhe Oda Ekonomike - nė emėr tė komunitetit tė biznesit.

Shabani tha se pėrfitimet kryesore qė do tė kenė punėtorėt janė mbrojtja dhe siguria nė punė, krijimi i fondit pėr mbėshtetje tė pushimeve mjekėsore qė ka munguar deri tani, pėrfshirja e shujtės ditore rreth 2 euro nė ditė (e cila pėrcaktohet ēdo fillimviti). Me Kontratėn Kolektive do tė pėrfitojnė edhe nėnat punėtore, sepse ato do tė kenė me pagesė 6 muaj lejen e lindjes. Deri tani kjo leje ka qenė 3 muaj dhe kjo praktikė ėshtė dėnuar nga organizatat ndėrkombėtare si shkelje e tė drejtave tė fėmijėve tė posalindur.

Kontrata e re pėrcakton edhe orarin e punės prej 40 orėsh nė javė, mandej pagesėn e punės jashtė orarit, kompensimin e punės gjatė fundjavave dhe rritjen e ēmimit tė punės gjatė natės.

Brenda kornizės sė Kontratės Kolektive nuk do tė pėrfshihen pjesėtarėt e TMK-sė dhe SHPK-sė, mirėpo kjo pritet tė bėhet nė tė ardhmen, pėr shkak tė specifikave qė kanė kėto institucione.

Kohėzgjatja e kontratės
Pas 1 janarit minimumi i kohėzgjatjes sė njė kontrate pune do tė jetė 6 muaj pėr punėtorė, ndėrsa tre muaj pėr praktikantė. Kreu i sindikatės Shabani thekson se pėr secilin punėtor qė ėshtė nė marrėdhėnie pune pritet tė ketė njė punėsim mė tė qėndrueshėm sepse deri tani kontratat kryesisht kanė qenė tremujore.

Gjykata e nderit
Pėr tė vlerėsuar respektimin e Kontratės Kolektive dhe dėnimet nė rast tė shkeljes sė saj, do tė krijohet njė gjykatė nderi e cila nė rast tė kontesteve do tė punojė bazuar nė KK. Kėtu ėshtė paraparė forma se si mund tė largohet punėtori nga puna, obligimet qė ka punėtori ndaj pudhėnėsit, ndėrkohė qė kėto relacione do rregullohen edhe me ligjin e ri tė punės qė sė shpejti pritet tė miratohet nga Kuvendi.

Pėrfitimet e punėtorėve nga Kontrata Kolektive:

· Mbrojtja dhe siguria e punėtorit nė punė
· Pagesa e pushimit mjekėsor
· Minimumi i kontratės 6 muaj
· Shujta ditore 2 euro
· 40 orė pune nė javė
· Garantimi i pushimit javor dhe vjetor
· Pėrfitimet shtesė nė bazė tė pėrvojės dhe
ndėrlikueshmėrisė sė punėve
· Leje e lindjes shkon nė 6 muaj
· Krijimi i gjykatės sė nderit qė merret me shkeljet e tė
drejtave tė punėtorėve
· Mbėshtetja e KK nė ligjin e ri tė punės

ECIKS / Biznesi
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail