Fillimi
Rreth ECIKS
Projekte
Lajme
Analiza
Publikime
Shërbime
Forumi
Arkivi
Stafi
Contact
Lidhje

Përdorimi

Shqip
English


Fletët janë të
optimuara për
rezolucionin
1024 x 768

Programuar nga:


 
 
 
   

| Te gjitha| Kosove | Rajon | Bote |

 

Raporti eksport-import do tė ngushtohet nė 1 me 2.5


TIRANĖ, 1 dhjetor 2003 - "Deri nė vitin 2005, raporti eksport - import do tė jetė 1 me 2.5 nga 1 me 4 qė ėshtė aktualisht" tha nė njė konferencė pėr shtyp tė organizuar nga Klik Ekspo Grup ne panairin 2003 Drejtori i Agjencisė sė Nxitjes sė Eksporteve Neritan Mullai.

Sipas tij, nė vitin 2002 ėshtė hartuar nga qeveria strategjia e nxitjes sė eksporteve, zbatimi i tė cilės do tė krijojė njė klimė favorizuese pėr tė rritur eksportet e mallrave vendase, krijimin e markave shqiptare nė eksporte dhe nė pėrgjithėsi krijimin e lehtėsirave pėr firmat qė do tė eksportojnė. Qė prej disa vitesh deficiti tregtar, nė vendin tonė ka vazhduar tė thellohet. Megjithėse eksportet kanė pasur rritje ato janė "mbytur" nga importe akoma edhe mė tė larta. Aktualisht importohen edhe mallra, kur kushtet janė qė ato tė prodhohen nė vend me cilėsi tė lartė.

Nė fund tė 9-mujorit tė kėtij viti, deficiti tregtar arriti nė 125.331 miliardė lekė. Sipas tė dhėnave tė nxjerra nga doganat, janė eksportuar prej fillimit te ketij viti 41.202 miliardė lekė mallra, kundrejt 166.533 miliardė lekėve mallra tė importuara.

ECIKS / ZiP
 
 
| Site Map | Rreth ECIKS | Fillimi | Projekte | Lajme | Analiza | Publikime | Shërbime | Kontakt |
| Stafi | Rregullat e përdorimit | Lidhje / Nyje |

| Arkivi | Shqip | English |


Copyright 2003 - 2005 @ Eciks.org
Ēfarėdo forme e riprodhimit tė pjesėshėm apo tė terėsishėm pa leje me shkrim, ėshtė rreptėsisht e ndaluar.


 

 

Titujt e lajmeve të fundit

ECIKS sjellė investimet e para nė IT
Shtrenjtimi i karburanteve ndikon edhe nė ēmime tjera
PTK kėrkon drejtor tė ri kosovar
KEK tremb hajnat
ECIKS, AKM promovojnė Brezovicėn nė VjenėAnalizat e Fundit

Kosovės nuk i duhet Gazpromi
Qeverisė i kėrcėnohet falimentimi
Kosovės i duhet perspektiva evropiane
Ekonomia nė kolaps – punė e madhe!
Ekonomia - motori i shuar i Kosovės!?Publikimet e deritashme

Themelimi i kompanive the sistemi i tatimit ne Kosove
Themelimi i kompanive dhe tatimet nė Kosovė
Potencialet e sektorėve ekonomik dhe tė ndėrmarrjeve nė Kosovė
Udhėzues pėr hartimin e projekteve tė vogla financiare
Udhėzues pėr hartimin e studimit tė fizibilitetit

 


Eciks E-mail