_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
5.02.2013, 12:15
Diaspora, faktori i tretė i zhvillimit nė vend

Pėrkundėr faktit qė kriza globale ka kapluar njė numėr tė madh tė BE-sė, ku jetojnė njė numėr mjaftė i madh i mėrgimtarėve tanė, mėrgata jonė vazhdon tė jetė njė nga kontribuuesit mė tė mėdhenj jo vetėm nė ekonominė familjare, por edhe nė buxhetin e Republikės sė Kosovės. Mirėpo, shumica e kėtyre tė hyrave shfrytėzohen pėr konsum e nuk investohen nė Kosovė.Kėshtu u tha nė e raportin “Hulumtime dhe Analiza pėr tėrheqjen e investimeve nga diaspora”, qė u prezantua nga Instituti “Riinvest”, e i cili ėshtė realizuar me iniciativė dhe propozim tė Ministrisė sė Diasporės.


Nė kėtė tryezė u diskutuan arritjet e Qeverisė sė Kosovės nė krijimin e lehtėsirave pėr investime nga diaspora, por edhe u venė nė pah mangėsitė legjislative dhe barrierat qė po pengojnė investitorėt e huaj, por edhe diasporėn shqiptare qė tė investojnė nė Kosovė.


Ministri i Diasporės ka thėnė se institucionet e Kosovės duhet tė bėjnė mė shumė nė krijimin e kushteve sa mė tė favorshme, nė mėnyrė qė legjislacioni nė Kosovė tė jetė nė pajtim me nevojat e zhvillimit tė vendit dhe tė jetė i atillė qė tė stimulohen dhe tė joshen investimet nė veēanti nga ana e diasporės.


Drejtori i Institutit “Riinvest” ka thėnė se diaspora ėshtė faktori i tretė i zhvillimit ekonomik nė vend, pas sektorit privat dhe shpenzimeve qeveritare, por ka shtuar se kėto investime tė diasporės po orientohen nė vende jo tė duhura.


Diaspora dėrgon remitenca nėpėrmjet disa kanaleve, duke pėrfshirė ato institucionale, si bankat komerciale dhe agjencitė pėr transferim tė mjeteve, si dhe nėpėrmjet kanaleve joinstitucionale.


/Koha /

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Diaspora, faktori i tretė i zhvillimit nė vend
> KD aprovon draft dokumentet e projektit "Kosova e Re"
> 450 mijė euro pėr kėshilltarin e autostradės pėr Shkup
> GAP: Investime nė energji, transport e bujqėsi
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org