_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
29.01.2013, 12:13
GAP: Investime nė energji, transport e bujqėsi

Instituti pėr Studime tė Avancuara (GAP) , ka publikuar tė martėn analizėn rreth mundėsive tė financimit tė projekteve tė caktuara nė Kosovė nga Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH), pas anėtarėsimit tė Kosovės nė kėtė institucion. Analiza ėshtė kryesisht e fokusuar nė investimet e deri tanishme tė BERZH-it nė shtetet ku operon, me njė fokus tė veēantė nė rajon, si dhe krahasimin e fushave tė kėtyre investimeve nė raport me planet zhvillimore tė Kosovės.

“Kosova duhet tė hartojė njė strategji gjithėpėrfshirėse ku energjia e ripėrtėrishme, transporti multimodal dhe bujqėsia marrin njė rol thelbėsorė nė zhvillim ekonomik, me ēka Kosova do tė rriste pėrfitimet nga anėtarėsimi nė BERZH. Kjo analizė e GAP synon tė kontribuojė edhe nė hartimin e Strategjisė sė Partneritetit nė mes tė Republikės sė Kosovės dhe Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim”, vlerėson GAP-i.

Qėllimi i BERZH-it mbetet funksionalizimi i tregut duke bėrė investimet mė tė mėdha nė sektorin privat dhe nė fusha si transporti, energjia e agrobiznesi.


Nė bazė tė tė gjeturave tė kėtij studimi, Instituti GAP rekomandon qė: Kosova si shtet tė orientohet nė hartimin e njė strategjie tė zhvillimit ekonomik e cila ėshtė nė pėrputhje me objektivat dhe standardet e BERZH-it. “Nė fushėn e energjisė tė hartojė njė strategji ku pėrveē rritjes se efiēiencės nė kėtė sektor, tė pėrfshihen projekte dhe politika mbėshtetėse pėr ndėrtimin e burimeve tė ripėrtėrishme tė energjisė”.

Sa i pėrket transportit, potencial i investimeve tė Bankės mbetet infrastruktura rrugore, prandaj pėrfshirja e hekurudhave si mjet efiēient pėr transport duhet tė ishte njė ndėr projektet kyēe qė do tė ndihmonte zhvillimin ekonomik. “Bujqėsisė duhet t’i jepet prioritet mė i lartė, si njėri ndėr sektorėt me potencial pėr pėrfitim tė fondeve dhe gjenerimin e vendeve tė reja tė punės; Strategjia e zhvillimit ekonomik tė Kosovės duhet tė drejtohet drejt krijimit tė kushteve dhe infrastrukturės pėr zhvillimin e sektorit privat si bartės kryesorė i zhvillimit ekonomik”, thekson GAP-i nė analizė.


/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Diaspora, faktori i tretė i zhvillimit nė vend
> KD aprovon draft dokumentet e projektit "Kosova e Re"
> 450 mijė euro pėr kėshilltarin e autostradės pėr Shkup
> GAP: Investime nė energji, transport e bujqėsi
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org