_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
16.11.2012, 11:18
Kosova anėtare e BERZH-it

Kosova u bė pjesė edhe e njė institucioni ndėrkombėtar, e Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim (BERZH), duke e quar kėshtu nė 66 numrin e vendeve anėtare tė saj.

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi, pėrmes njė komunikate pėr media, ka thėnė se lajmi pėr anėtarėsimin nė BERZH i ėshtė konfirmuar pėrmes telefonit nga presidenti i kėsaj banke, Suma Chakrabarti.

Thaēi pohoi se kjo bankė ėshtė investuese e madhe nė shtetet qė pėrjetojnė tranzicion dhe investon nė njė gamė tė gjerė dhe se bizneset private, bankat lokale, projektet publiko-private, por edhe komunat kanė tė drejtė aplikimi pėr fonde dhe kredi tė favorshme dhe pėrqindje tė ulėt interesi.
“Kosova ėshtė e interesuar tė ketė investime nė tre fusha me rėndėsi nacionale: bujqėsi, ndėrmarrje tė vogla dhe tė mesme, si dhe nė sektorin e energjetikės, pėrkatėsisht projektet e Termocentralit ‘Kosova e Re’ dhe Hidrocentralit tė Zhurit.

Inkurajoj bizneset kosovare qė tė zhvillojnė projekte tė mira dhe tė qėndrueshme dhe tė pėrdorin anėtarėsinė pėr rritjen e biznesit dhe vendeve tė punės. Pritet qė Kosova qė nė vitet e para tė anėtarėsisė tė pėrfitojė investime me dhjetėra miliona euro, me kushte shumė tė volitshme dhe nė projekte konkrete”, ka thėnė ai.
Anėtare me tė drejta tė plota nė BERZH, Kosova do tė jetė nga 17 dhjetori i kėtij viti.

/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kosova anėtare e BERZH-it
> Gjermania ka investuar nė Kosovė 540 milionė euro
> Buxheti mė 2013, 1.586 miliard euro
> Kosova rreth 600 milionė euro nė vit nga diaspora
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org