_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
16.11.2012, 11:18
Gjermania ka investuar nė Kosovė 540 milionė euro

Gjermania i prin listės sė investimeve tė huaja direkte nė Kosovė, ku prej viti 2007 e deri mė 2012 investitorėt nga ky shtet kanė investuar 540 milionė euro. Kjo u bė e ditur nga ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, nė njė organizim tė Odės Ekonomike Gjermano-Kosovare.

Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė (MTI) tha se Qeveria e Kosovės ėshtė duke e shqyrtuar me seriozitet interesimin e kėsaj Ode pėr tė qenė anėtare me drejta tė plota i Kėshillit Kombėtar pėr Zhvillim Ekonomik.

Oda Ekonomike gjermano-kosovare, me kėtė rast ka prezantuar aktivitetet e veta, duke njoftuar se pėr njė kohė tė shkurtėr qė nga themelimi kanė arritur t’i anėtarėsojnė 63 biznese.

/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kosova anėtare e BERZH-it
> Gjermania ka investuar nė Kosovė 540 milionė euro
> Buxheti mė 2013, 1.586 miliard euro
> Kosova rreth 600 milionė euro nė vit nga diaspora
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org