_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
2.10.2012, 09:11
Kosova rreth 600 milionė euro nė vit nga diaspora

Nė panel-diskutimin “Roli i Diasporės Kosovare nė Zhvillimin Ekonomik tė Kosovės” ėshtė bėrė e ditur se dėrgesat vjetore prej 600 milionė eurosh tė emigrantėve pėrbėjnė rreth 14 % tė GDP-sė nė Kosovė

Nė kėtė panel u tha poashtu se vetem njė shumė e vogėl e remitencave janė pėrdorur pėr investime, dhe se kryesisht pėrdoren pėr konsum.

Nė punim thuhet se si arsye kryesore pse emigrantėt nuk planifikojnė tė investojnė nė vend, janė mungesa e informacioneve nga ana e institucioneve rreth mundėsive tė investimit dhe politikat e pafavorshme fiskale.

Ndėrkohė, kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės (OEK), Safet Gėrxhaliu ka pohuar se me emigrantėt tanė duhet orientuar mė shumė drejt investimeve.

Sipas po kėtij punimi tė Riinvset-it, Kosova zė vendin e 15-tė nė listėn e shteteve qė marrin mė sė shumti remitenca.

/Telegrafi

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kosova anėtare e BERZH-it
> Gjermania ka investuar nė Kosovė 540 milionė euro
> Buxheti mė 2013, 1.586 miliard euro
> Kosova rreth 600 milionė euro nė vit nga diaspora
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org