_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | PATRONANCA | VEGĖZA      
             
   
  LAJME
   
30.10.2012, 09:12
Buxheti mė 2013, 1.586 miliard euro

Buxheti i konsoliduar i Kosovės pėr vitin 2013-tė do tė jetė 1 miliard e 586 milion euro. Kėshtu ka deklaruar ministri i Financave Bedri Hamza, nė konferencė pėr media. Ministri Hamza ka thėnė se nė kėtė buxhet ėshtė paraparė edhe fillimi i autostradės Prishtinė – Shkup, pėr ēka ai tha se janė ndarė 30 milion euro.

Hamza tha se mė pėrfaqėsuesit e Fondit Monetarė Ndėrkombėtarė, ėshtė diskutuar rreth rishikimit tė dytė tė marrėveshjes “Stand – By” dhe vlerėsimet e pėrgjithshme janė se kriteret kuantitative tė performancė janė pėrmbushur.

“Ėshtė vlerėsim se politikat makro-ekonomike janė gjerėsisht nė rrugėn e duhur. Pėrveē rishikimit tė dytė tė marrėveshjes “Stand-by”, e cila pritet tė diskutohet dhe shpresojmė qė tė aprovohet nė bordin e FMN-sė me datėn 21 dhjetor, ku presim edhe disbursimin tjetėr tė mjeteve pėr buxhetin e Kosovės, qė do tė jenė rreth 40 milion euro. Temat kryesore qė janė diskutuar janė ekzekutimi i buxhetit tė viti 2012-tė, buxheti i vitit 2013-tė dhe rregulla fiskale”, tha ministri i Financave Bedri Hamza.

Ndėrkaq, pėrfaqėsuesi i FMN-sė Johannes Wiegand, tha se pėrkundėr krizės sė pranishme nė vendet e Eurozonės, Kosova aktualisht nuk ėshtė e prekur, mirėpo shtoi se Qeveria e Kosovės dhe institucionet tjera duhet tė jenė tė pėrgatitura nė rast se kriza godet, nė mėnyrė qė ajo tė tejkalohet sa mė lehtė.

/Telegrafi/

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Kosova anėtare e BERZH-it
> Gjermania ka investuar nė Kosovė 540 milionė euro
> Buxheti mė 2013, 1.586 miliard euro
> Kosova rreth 600 milionė euro nė vit nga diaspora
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo" (2011)
> "Factsheet Kosovo" (2011)
> "Success Stories from Kosovo"
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo"
> CD-ROM: Investing in Kosovo
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Dita D pėr Euron
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org