_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
26.04.2011, 19:14
Kosova zgjedh guvernatorin e bankės qendrore

Kuvendi i Kosovės e ka zgjedhur Gani Gėrgurin si kryesuesin e ri tė bankės qendrore tė premten. Nė pritje tė aprovimit presidencial, si dhe nėn rolin e tanishėm tė guvernatorit tė pėrkohshėm, Gėrguri do tė vihet nė krye pėrfundimisht deri nė mars 2013 kur skadon mandati i guvernatorit tė kaluar Hasjim Rexhepi.

Kosova e ka adoptuar euron si monedhė dhe banka qendrore i monitoron tetė banka komerciale, fonde tė pensioneve, kompani tė sigurimeve si dhe tė mikrofinancave.

I lindur mė 1960, Gėrguri ka mbajtur pozita tė ndryshme nė Bankėn Qendrore qė nga viti 2000. I edukuar nė Kosovė dhe jashtė saj, Gėrguri ka pėrvojė nė ekonominė financiare, makroekonomi, sisteme tė pagesave dhe menaxhim tė korporatave. Gėrguri, i cili gjithashtu ka qenė ish-zėvendės-guvernator, do ta ketė mundėsinė pėr njė mandat tė ri pesėvjeēar nė 2013.

Deri tani, guvernatori i bankės qendrore ka qenė gjithashtu pėrfaqėsuesi i Kosovės nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar, por nuk dihet ende nėse Kryemistri Hashim Thaēi do ta zgjedh Gėrgurin nė kėtė detyrė.

ECIKS / Reuters

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Reforma pėr ta lehtėsuar bėrjen biznes nė Kosovė
> Kosova zgjedh guvernatorin e bankės qendrore
> Hapet Panairi i punės nė Prishtinė
> Kosova kėrkon pjesėmarrje nė forumin ekonomik tė Vjenės
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo" (2010)
> CD-ROM: Investing in Kosovo (2010)
> Broshura "Investing in Kosovo" (2010)
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė (2010)
> "Factsheet Kosovo" (2010)
> Broshura "Investing in Kosovo 2009"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Gjenerata Ninja!
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org