_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
22.04.2011, 19:42
Kosova kėrkon pjesėmarrje nė forumin ekonomik tė Vjenės

Zv/kryeministrja e Kosovės dhe ministrja e MTI-sė, Mimoza Kusari-Lila priti tė enjten presidentin e Vienna Economic Forum, Dr. Erhard Busek, ambasadorin e Austrisė nė Kosove, Johan Brieger, dhe kryetarin e Nismės Ekonomike pėr Kosovėn (ECIKS), Kujtim Dobruna.

Nė takim u diskutua rreth organizimit tė pjesėmarrjes sė Kosovės nė Forumin Ekonomik tė Vjenės, qė do tė mbahet nė nėntor tė kėtij viti. Kusari-Lila tha se qeveria dhe ministria qė e drejton ajo janė tė interesuara pėr pjesėmarrje tė vendit tonė nė kėtė forum me qėllim tė rritjes sė mundėsive pėr tėrheqjen e investimeve tė huaja nė Kosove si dhe promovimin e bizneseve tona jashtė.

Ministrja prezantoi edhe reformat qė janė duke u ndėrmarrė nga MTI-ja pėr transformimin e Kosovės nė njė vend mė tėrheqės pėr investitorė dhe mė tė pėrshtatshėm pėr biznes. Erhard Busek ndėrkaq theksoi rėndėsinė e vendosjes sė listės sė prioriteteve pėr investime nė Kosove gjatė pjesėmarrjes nė kėtė forum.

Forumi Ekonomik i Vjenės mbahet me qėllim tė promovimit tė investimeve tė huaja direkte nė regjionin e Ballkanit dhe mė tej.

ECIKS / Koha

|

 

Tļæ½ fundit | Kosovļæ½ | Rajon | Botļæ½

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Reforma pėr ta lehtėsuar bėrjen biznes nė Kosovė
> Kosova zgjedh guvernatorin e bankės qendrore
> Hapet Panairi i punės nė Prishtinė
> Kosova kėrkon pjesėmarrje nė forumin ekonomik tė Vjenės
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura: "The Legal Guide to Kosovo" (2010)
> CD-ROM: Investing in Kosovo (2010)
> Broshura "Investing in Kosovo" (2010)
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė (2010)
> "Factsheet Kosovo" (2010)
> Broshura "Investing in Kosovo 2009"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Gjenerata Ninja!
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2010 eciks.org