_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
18.03.2010, 13:10
Kosova dhe Mali i Zi do t’i heqin tatimet e dyfishta

Ministri kosovar i Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala dhe homologu i tij malazias, Branko Vujovic, janė pajtuar nė Podgoricė pėr intensifikimin e bashkėpunimit ekonomik, kryesisht nė fushėn e privatizimit, turizmit, heqjen e taksave tė dyfishta etj.

Shala dhe Vujovic janė pajtuar edhe pėr ngritjen e nivelit tė bashkėpunimit ndėrshtetėror nė fushėn e energjisė dhe inicimin e pėrgatitjes pėr nėnshkrimin e marrėveshjeve konkrete nė fushėn e ekonomisė.

Ministri Shala i ka ftuar tė gjitha biznese nga Mali i Zi qė tė investojnė nė Kosovė. Ai tha se Kosova ka krijuar kushte tė favorshme pėr investitorė, tė cilėt janė tė mbrojtur me ligje sipas standardeve evropiane.

Me kėtė rast ministri Shala, falėnderoi homologun e tij pėr mbėshtetjen e Republikės sė Malit tė Zi, sidomos me rastin e anėtarėsimit tė Kosovės nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankėn Botėrore dhe gjithashtu kėrkoi mbėshtetje edhe pėr anėtarėsimin e Kosovės nė Bankėn Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, si dhe nė Bankėn pėr Zhvillim nė Kėshillin e Evropės.

ECIKS

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Ftesė – Startup Weekend Prishtina #1, 26 – 28 mars 2010
> Kosova dhe Mali i Zi do t’i heqin tatimet e dyfishta
> Marrėveshje pėr telekomunikacion Kosovė - Mali i Zi
> Tri konsorciume ftohet tė paraqesin oferta pėr ANP
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2009"
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Papjekuria greke
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org