_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
16.03.2010, 13:54
Tri konsorciume ftohet tė paraqesin oferta pėr ANP

Konkurrimi pėr koncesionimin e Aeroportit tė Prishtinės ka hyrė nė fazėn pėrfundimtare me zgjedhjen e tri konsorciumeve ndėrkombėtare, tė cilat janė ftuar qė t’i paraqesin ofertat e tyre.

Nė garė kanė mbetur Bouyges Batiment/Egis/ Eurokoha - PAIC Consortium; Fraport IC ICTAS Havalimani Isletme A.S dhe Limak/Aeroport de Lyon Consortium.

Komiteti Drejtues Ndėrministror, nė cilėsinė e autoritetit kontraktues, ftoi konsorciumet e kualifikuara qė tė dorėzojnė propozimet e tyre pėrfundimtare nė bazė tė Marrėveshjes pėrfundimtare pėr partneritetin publiko privat nė ANP.

Ashtu siē ishte specifikuar nė dokumentet finale tė publikuara, afati pėr dorėzimin e propozimeve pėr koncesionimin e ANP-sė ishte 15 prill 2010.

Qeveria e Republikės sė Kosovės thotė se po synon qė pėrmes investimit tė kapitalit privat nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, tė sigurojė infrastrukturė moderne, pėrmirėsim e shėrbime tė nivelit botėror, pėrfitime nga efikasiteti nė operim si dhe transparencė tė shtuar nė operimin dhe financimin e aeroportit.

Pėrmes kėtij koncesionimi, sipas qeverisė, Kosova do tė pėrfitojė investime tė huaja direkte nė vlerė rreth 100 milionė euro si dhe pėrqindje nga tė hyrat bruto tė ANP-se, tė cilat do tė derdhen nė buxhetin e Kosovės ēdo vit, pėr 20 vitet e ardhshme.

ECIKS

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Ftesė – Startup Weekend Prishtina #1, 26 – 28 mars 2010
> Kosova dhe Mali i Zi do t’i heqin tatimet e dyfishta
> Marrėveshje pėr telekomunikacion Kosovė - Mali i Zi
> Tri konsorciume ftohet tė paraqesin oferta pėr ANP
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2009"
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Papjekuria greke
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org