_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
4.03.2009, 11:24
Edhe Maqedonia shkele CEFTA-n

Shkelja e Marrėveshjes pėr Tregtinė e Lirė CEFTA ėshtė duke vazhduar. Maqedonia sėrish po u vė barriera produkteve kosovare. Kompania prodhuese e pijeve “Bibita” ka ngritur sėrish kėtė ēėshtje nėpėrmjet njė njoftimi zyrtar ndaj diskriminimit qė po i bėhet palės kosovare dhe ka kėrkuar nga institucionet e Kosovės tė respektohet kjo marrėveshje.

“Me rastin e hyrjes sė produkteve me origjinė nga Kosova u ėshtė shtuar edhe njė obligim shtesė pėr pagesė tė detyrimeve me njė tarife enorme qe ėshtė 50 pėr qind nga vlera e mallit”, thuhet nė njė njoftim zyrtar tė kėsaj kompanie .

Nė njoftim thuhet se kjo dėmton shumė prodhuesit kosovarė dhe ėshtė pengesė pėr tė qenė konkurrent nė tregun e rajonit.

“Sipas hulumtimeve qė kemi bėrė, nė asnjė dokument tė CEFTA-s nuk parashihet taksa shtesė pėr mallrat pėr eksport, pėrfundon njoftimi.

Gazeta Express

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Edhe Maqedonia shkele CEFTA-n
> Paratė e buxhetit investohen jashtė Kosovės
> Tregu unik Kosovė - Shqipėri, projekt me leverdi
> Premtohen subvencione pėr fermerėt kosovarė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Rrokullisni paranė
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org