_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
24.02.2009, 14:43
Premtohen subvencione pėr fermerėt kosovarė

Edhe pse nė fushatat paraelektorale tė partive tė ndryshme e qė sot janė nė pushtet, qenė dhėnė premtime tė shumta sa i pėrket zhvillimit tė sektorit tė bujqėsisė, gjendja mbetet alarmante. Fermerėt edhe mė tutje pėrballen me vėshtirėsi tė shumta.

Hasan Beqės asnjėherė nuk i ka shkuar mendja qė do tė braktisė punėn e tij prej blegtori, por kėtė vit ka menduar seriozisht qė ta braktisė kėtė punė, pasi qė nuk ka kurrfarė pėrfitimi material. Ai shprehet i zhgėnjyer me Qeverinė, pasi qė ajo nuk po e subvencion atė, bile njė pjesė tė shpenzimeve pėr derivate.

Hasani mendon se institucionet e Kosovės duhet qė ta trajtojnė mė seriozisht kėtė punė, pasi qė nė tė ardhmen mund tė ketė pasoja pėr gjithė shoqėrinė dhe prodhimet bujqėsore.

"Do tė isha shumė i lumtur sikur Qeveria e Kosovės do tė mė ndihmojė nė derivate deri nė 30 apo 40 %, pasi qė kjo do tė jetė njė ndihmesė solide pėr ne qė merremi me bujqėsi", shprehet Beqaj.

Ai ka shumė vite qė merret me bujqėsi nė vendin e tij tė lindjes, nė Dukagjin. Bujku Beqaj ėshtė duke punuar me njė fitim minimal, i cili nuk ia pėrmbush as kėrkesat minimale pėr prosperimin e profesionit tė tij.

"S'ka kurrfarė llogarie tė punosh me bujqėsi, nuk ka ndihma, tė cilat janė tė mirėseardhura pėr ne dhe pėr mbijetesėn e punės sonė, shpresoj qė nė vitin e ardhshėm tė ketė subvencionime pėr ne, nė tė kundėrtėn ne do tė kapitullojmė", shprehet ai.
Qeveria e Kosovės, pėr herė tė parė, gjatė fushatės sė korrje-shirjeve, nė vitin qė lamė pas, ka subvencionuar kombajnerėt me 30 % tė derivateve tė ēmimit pėr korrje-shirjet, gjė qė ndikoi edhe nė zbritjen e ēmimeve pėr korrjen e grurit.
Edhe Ilmi Bisha, i cili ka disa gjedhe, pohon se ėshtė duke u pėrballuar me vėshtirėsi tė shumta, pasi qė edhe ushqimi i kafshėve kushton shumė shtrenjtė. ''Ne duhet qė tė bėjmė diēka qė ta ndryshojmė kėtė gjė, nė tė kundėrtėn do tė mund tė pėrballemi mė mbyllje tė veprimtarisė. Unė personalisht merrem me kėtė punė qė njė kohė tė gjatė, por nė kohėt e fundit nuk po ka shumė leverdi edhe pėr shumė faktorė, shpresoj qė tė bėjmė ndonjė ndryshim, i cili do tė jetė i favorshėm pėr ne", shprehet ai.

MBPZHR, 12 milionė mė shumė buxhet
Frymėzim Isufaj, kėshilltar pėr ēėshtje ekonomike i ministrit tė Bujqėsisė nė Qeverinė e Kosovės, pohon se Ministria e Bujqėsisė ėshtė duke punuar qė tė ketė progres nė bujqėsi, duke i marrė parasysh edhe rrjedhat aktuale tė zhvillimit nė pėrgjithėsi.
Isufaj pėrmend faktin se nė vitin e ardhshėm, bujqėsisė do t'i rritet buxheti pėr 12 milionė euro, i cili buxhet do tė shkojė edhe pėr subvencionim.

"Ne jemi duke punuar me tė gjithė qė bujqėsia nė Kosovė tė zhvillohet krahas zhvillimeve tė pėrgjithshme nė vend. Ne jemi tė bindur qė Qeveria e Kosovės do tė pėrkrahė fermerėt tanė, tė cilėt po kalojnė vėshtirėsi tė mėdha", potencoi ai.
Kėshilltari Isufaj pohon se iniciativat dhe idetė pėr subvencionim kanė filluar kėtė vit. "Ne kemi filluar qė tė subvencionojmė, si p.sh. kombajnerėt", potencon ai.

Nė vitet e fundit, edhe disa banka nė Kosovė, kanė filluar qė tė japin kredi tė ndryshme pėr zhvillimin e sektorit tė bujqėsisė, por kreditė pėr bujqėsi pėrbėjnė vetėm njė pėrqindje tė vogėl tė totalit tė kredive.

Fermerėt ankohen pėr kamata
Fermerėt shprehen se kamatat janė shumė tė larta pėr bujqėsi dhe kushtet e kreditimit janė tė pavolitshme pėr ta.
Fermerėt kosovarė, mė parė patėn paralajmėruar protesta nė Kosovė, pasi qė nuk kanė llogari pėr ta prodhuar produktet e tyre, pėr shkak tė konkurrencės joluajale nė tregun kosovar. Shoqata e Qumėshtorėve tė Kosovės kėrkoi nga institucionet e Kosovės qė tė bėhet rivlerėsimi i bazės doganore pėr qumėsht, zbatimi i ligjit pėr mbrojtjen e konsumatorit, lirimi nga TVSH-ja etj.
Por kėshilltari Isufaj pohon se ne jemi nėnshkrues tė CEFTA-s dhe duhet qė t'iu pėrmbahemi kritereve tė kėsaj marrėveshjeje.
Fermerėt thonė se tre muajt e verės janė mė tė rėndė pėr industrinė e qumėshtit. Sipas tyre, kjo ndodh se ka shpėrputhje nė mes sė sasisė sė qumėshtit qė prodhohet dhe sasisė sė atij qė konsumohet.

Nė shumė vende tė Evropės bujqėsia ėshtė e subvencionuar nė bazė tė kapitalit qė posedojnė fermerėt. Subvencionimi i fermerėve ka filluar edhe nė disa vende tė rajonit, si nė Maqedoni, Kroaci, Slloveni, Greqi etj. Kosova nė kohėn e ish-Jugosllavisė ishte qendėr e zhvillimit tė bujqėsisė.


Kosova Sot

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Edhe Maqedonia shkele CEFTA-n
> Paratė e buxhetit investohen jashtė Kosovės
> Tregu unik Kosovė - Shqipėri, projekt me leverdi
> Premtohen subvencione pėr fermerėt kosovarė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Rrokullisni paranė
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org