_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
23.02.2009, 12:16
Porti i Shėngjinit tėrheqės edhe pėr investime tė huaja nė Kosovė

“Bllokada e eksporteve kosovare nga Serbia apo mbyllja e rrugės Prishtinė-Shkup, si pasojė e shembjeve tė dheut mė 2006, tregojnė se alternativat e kėtilla janė tė rėndėsisė jetike pėr vendin”, ka vlerėsuar Kujtim Dobruna nga ECIKS.


PRISHTINĖ, TIRANĖ, 22 Shkurt 2009 – Riaktualizimi i mundėsisė qė Kosova ta marrė nė shfrytėzim Portin shqiptar tė Shėngjinit ėshtė mirėpritur nga importuesit kosovarė tė prodhimeve tė ndryshme.

Pėr importuesin e kafesė, Ismeti Bojkun, kėrkesa e bėrė nga Qeveria e Kosovės ka sjellė njė shpresė tė madhe se fitimi i tij do tė jetė mė i madh dhe mė i lehtė. Duke pohuar se pėr importin e kafesė ai shfrytėzon portet e Selanikut dhe tė Tivarit, Bojku thotė se hapja e Portit tė Shėngjinit do t’ia lehtėsojė pa masė zhvillimin e biznesit.

“Kafja tė cilėn e marr nė Itali vjen pėrmes porteve detare, edhe produktet e tjera qė i importoj nga Belgjika, Holanda, Greqia, po ashtu i marr pėrmes porteve nė mėnyrė qė tė mos paguaj taksa rrugore nėpėr shtete tė Evropės. Me hapjen e Portit tė Shėngjinit do tė pėrfitojmė tepėr shumė”, thotė ai.

Ngjashėm janė gėzuar edhe importuesit e karburanteve, qė po ashtu shfrytėzojnė portet detare. Nazmi Bytyēi nga Shoqata e Naftėtarėve tė Kosovės thotė se nėse hapet Porti i Shėngjinit pėr Kosovėn, atėherė anijet duhet tė vijnė me ngarkesė mė tė madhe, e cila do ta lehtėsojė shumė ēėshtjen e importit.

“Pėr hapjen e Portit tė Shėngjinit dhe hapja e rrugės Durrės – Kukės nuk ka fjalė tė mjaftueshme se sa do tė na e lehtėsojnė zhvillimin e biznesit dhe rritjen ekonomike tė Kosovės”, thotė Bytyēi. “Ne e shfrytėzojmė transportin detar dhe Shėngjini do tė ishte njė shpėtim“, shton ai.

Pėrparėsitė qė do t’i ketė Kosova me qasjen direkte nė det, i vlerėson lart edhe kryetari i Aleancės Kosovare tė Biznesit (AKB), Agim Shahini, sipas tė cilit oferta e shtetit shqiptar pėr dalje tė Kosovės nė det duhet vlerėsuar si ofertė jo vetėm me leverdi tė madhe ekonomike tė tė dy vendeve.

“Hapja e Portit tė Shėngjinit dhe autostrada Durrės- Kukės do tė rrisin aftėsitė konkurruese tė bizneseve kosovare dhe shqiptare nė raport me vendet e tjera qė nuk kanė dalje nė det”, ka thėnė Shahini, pėr tė shtuar se kjo mundėsi do tė ndikojė sidomos tek ato biznese qė importojnė mallra tė ndryshme prej vendeve tė largėta pėrmes komunikacionit detar.

“Do tė ulet dukshėm kostoja nė krahasim me portet e Selanikut dhe tė Tivarit. Ndėrsa pos uljes sė kostos pėr shėrbimet tė importit, do tė ulet edhe kostoja e produkteve”, ka thėnė Shahini.

Porti i Shėngjinit do tė tėrheqė investitorė tė huaj nė Kosovė
Mirėpo nuk do tė jenė vetėm biznesmenėt kosovarė ata qė do tė mund tė pėrfitojnė me hapjen e Portit tė Shėngjinit, por kjo do tė jetė njė mundėsi e madhe edhe pėr tėrheqjen e investitorėve nė Kosovė, tė cilėt deri tash mund tė kenė ngurruar tė vijnė duke e konsideruar Kosovėn si vend tė izoluar gjeografikisht.

Kėshtu kanė vlerėsuar zyrtarėt e Zyrės pėr Promovimin e Investimeve tė Huaja nė Kosovė me seli nė Vjenė (ECIKS). Sipas tyre pa dyshim se “marrja nė shfrytėzim e Portit tė Shėngjinit ėshtė shumė pozitive edhe pėr faktin se do tė bėjė Kosovėn edhe mė tėrheqėse pėr investitorėt e huaj”.

”Gjatė punės sonė kemi pasur raste konkrete kur investitorėt e huaj kanė hezituar tė pėrcaktohen pėr Kosovėn, mu pėr arsyen se e konsideronin si vend tė mbyllur, pra qė nuk ka qasje tė drejtpėrdrejtė nė rrugė mė tė lira tė transportit siē janė ato detare”, ka thėnė udhėheqėsi i ECIKS, Kujtim Dobruna.

Ai ka shtuar se gjithashtu hulumtime tė ndryshme tregojnė se pozita gjeografike e njė vendi dhe afėrsia ndaj tregjeve dhe konsumatorėve luajnė njė rol tė veēantė nė pėrcaktimin e investitorėve pėr njė lokacion investiv. Sipas tij, duke shfrytėzuar autostradėn Durrės-Morinė dhe Portin e Shėngjinit pozita tregtare, gjeostrategjike dhe klima invesuese nė vend do tė pėrmirėsohen dukshėm.

“Bllokada e eksporteve kosovare nga Serbia apo mbyllja e rrugės Prishtinė-Shkup, si pasojė e shembjeve tė dheut mė 2006, tregojnė se alternativat e kėtilla janė tė rėndėsisė jetike pėr vendin”, vlerėson Dobruna.

Qeveria e Shqipėrisė e gatshme t’ia dorėzojė portin detar Kosovės
Edhe Selami Xhepa, kėshilltar ekonomik i kryeministrit shqiptar, Sali Berisha, thotė se pėrdorimi i Portit tė Shėngjinit nga agjentėt ekonomikė tė Kosovės do tė kishte njė ndikim tė madh nė riorientimin e tregtisė sė Kosovės me pjesėn tjetėr tė botės, duke krijuar kėshtu rrugė tė reja tregtare.

“Nga ana tjetėr kjo do tė ndikonte ndjeshėm nė uljen e kostove tė transaksionit duke inkurajuar kėshtu mė shumė investime e tregti nė Kosovė, por edhe duke rritur konkurrueshmėrinė e produkteve kosovare pėr nė tregjet shqiptare dhe ato evropiane“, ka thėnė pėr gazetėn Xhepa.

Sipas tij, zhvillimi i Portit tė Shėngjinit ėshtė parė si perspektivė pėr zonat veriore dhe verilindore tė vendit, si dhe pėr zgjerimin e aktivitetit tregtar me Kosovėn.

“Ky port ka njė gjatėsi tė kufizuar kalatash dhe pėrpunon anije mallrash me kapacitet deri 3000 tonė, po ashtu ndėrtimi i rrugės Durrės-Kukės-Morinė ka njė rėndėsi tė madhe pėr Portin e Shėngjinit, pasi do tė bėnte tė mundur shtrirjen e shėrbimeve multimodale tė kėtij porti nė drejtim tė tregut tė Kosovės”, ka thėnė ky zyrtar i Qeverisė sė Shqipėrisė. Ai ka bėrė tė ditur se ekspertėt e transportit detar kanė bėrė tė ditur se ky treg ofron njė rritje tė numrit tė konsumatorėve dhe bizneseve dhe pėr mė tepėr hap perspektiva tė reja edhe tė shtrirjes sė Korridorit 8 me pikė fundore Portin e Durrėsit dhe me drejtim tė Korridorit 10, duke u bashkuar me kėtė Korridor nė Nish (Serbi).

“Ndėrtimi i kėsaj rruge do tė krijonte nė kėtė mėnyrė realitete tė reja, jo vetėm pėr rrjetin panevropian tė komunikimit, por gjithashtu dhe pėr Portin e Durrėsit dhe pėr Portin verior tė Shqipėrisė, atė tė Shėngjinit”, ka thėnė Xhepa.

Kėrkesa e Qeverisė sė Kosovės pėr pėrdorimin e portit tė Shėngjinit, ka thėnė ai, shkon paralel me projektet e investimeve tė Qeverisė shqiptare pėr pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore, posaēėrisht tė korridorit tė madh Durrės-Prishtinė.

“Pėrfundimi i kėtij projekti nė muajin qershor kėrkon dhe rritjen e infrastrukturės sė porteve, pėr tė rritur kėshtu edhe fitimet nga projekti i rrugės nė fjalė”, ka thėnė Xhepa, pėr tė shtuar se ai beson se autoritetet shqiptare dhe vetė Parlamenti i Shqipėrisė do ta marrin nė konsideratė kėtė kėrkesė pėr tė krijuar lehtėsira tė posaēme pėr rastin e kėrkesės qė ka ardhur nga Qeveria e Kosovės.

“Porti i Shėngjinit sigurisht qė do tė sjellė favore nė zhvillimin ekonomik tė shtetit tė ri. Unė besoj se tė gjitha projektet qė ne kemi pėr modernizimin e infrastrukturės portuale, qė nga Porti i Vlorės, ai i Durrėsit do tė krijojnė lehtėsira tė mėdha pėr tregtinė dhe investimet mes dy vendeve tona”, ka shtuar kėshilltari pėr ekonomi i kryeministrit Berisha.

Tė dielėn pėr kėtė ēėshtje nė Shqipėri kanė udhėtuar katėr ministra tė Qeverisė sė Kosovės: ai i Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala, i Tregtisė dhe Industrisė, Lutfi Zharku, i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, si edhe ajo e Energjisė dhe Minierave, Justina Pula-Shiroka.


Arbana Xharra dhe Esmeralda Byrdhyli, Koha Ditore


Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Edhe Maqedonia shkele CEFTA-n
> Paratė e buxhetit investohen jashtė Kosovės
> Tregu unik Kosovė - Shqipėri, projekt me leverdi
> Premtohen subvencione pėr fermerėt kosovarė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Rrokullisni paranė
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org