_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
22.02.2009, 20:59
Vera e Kosovės arrin nė Londėr

Shteti njėvjeēar eksporton shishen e parė nė tregun mė tė vlefshėm tė verės nė botė, Britaninė e Madhe.

Nga Rachel Shields


Kushtet e kultivimit tė rrushit nė luginėn e Rahovecit, nė Kosovėn Qendrore, janė tė pėrshtatshme pėr prodhimin e verės. Vetėm njė vit pasi qė Kosova ka dalė nga konflikti ndėretnik pėr tė fituar pavarėsinė, shteti i ri po e feston eksportin e parė tė verės nė Britani tė Madhe. Ky fillim vė nė dukje rritjen e shitjes sė verėrave nė Britani, mė herėt tė njohura, si ato tė Kroacisė, Bullgarisė, Moldavisė e Uruguait.

Njė raport muajin e kaluar ka treguar se Britania ėshtė tregu mė i vlefshėm i verėrave nė botė, qė vjet peshonte 3.3 miliardė funta.

Vera e Kosovės, “Stonecastle Vranac Premium 2007”, vjen nga lugina e Rahovecit, nė juglindje tė Kosovės. Ėshtė prodhuar nga njė varietet shumė i vjetėr i hardhisė nė botė, vranac, i cili i ka rrėnjėt nga rajoni i Ballkanit.

Ndėrkaq, nė mesin e verėrave tė luginės sė “Australia’s Hunter” dhe verėn “Bordeaux” tė rajonit tė Francės, ajo e luginės sė Rahovecit nuk e gėzon reputacionin e prodhuesit tė njohur. Megjithatė, shitjet nė Britani pritet tė rriten shpejt.

Shishja e parė do tė dalė nė treg tė Anglisė nė fillim tė marsit, pas asaj qė prodhuesit e quajnė “shitje spektakolare” nė tėrė Evropėn. Fillimisht do tė shitet nė supermarkete, pėr 7.99 funta njė shishe.

“Britania e Madhe nuk ka ndonjė histori pėr prodhim tė verės dhe ne jemi shumė liberalė prej nga vjen vera”, thotė Guy Woodward, redaktor i revistės “Decanter wine”.

“Ėshtė shumė mė e lehtė pėr vendet qė tani tė depėrtojnė. Megjithatė, ka shumė verėra pėrreth dhe tani ėshtė vėshtirė tė gjendet hapėsirė nė rafte pėr verėra tė reja. Nuk garantoj pėr cilėsi tė tyre, por ka shumė e mė shumė vende qė prodhojnė verė. Brazili dhe Uraguai kanė disa prodhues tė mėdhenj, gjithashtu vijnė verėra nga Evropa Lindore, nga vendet si Kroacia e Gjeorgjia”.

Vera ėshtė prodhuar nė Kosovė, e cila ka klimė kontinentale, ideale pėr rritjen e vreshtave pėr mė shumė se 2000 vite. Por vetėm tani ky vend problematik duket se do tė vėrė shenjėn e saj nė hartėn globale tė verėrave. Nėn kontrollin e ish-Jugosllavisė, verėrat e Kosovės dėrgoheshin nė Beograd.

“Ėshtė e tėra e kuqe, e cila pėr nga cilėsia ėshtė e butė, e ngjashme me ‘Rhone valley red’”, thotė Ken Mackay, blerės i verės pėr “Waitrose”, e cila do ta grumbullojė “Stonecastle Vranac”.
“Nuk ėshtė e lirė, por ka vlerė vėrtet tė lartė. Prodhimi i verės sė kėsaj cilėsie kushton shumė, sepse janė sasi tė vogla me koncentrik tė lartė tė aromės”.

Richard Ehrlich, kritik i verėrave, jep vlerėsimin e tij.
Kur e kam testuar kėtė verė intriguese gjatė tri orė e gjysmė, tė premten e kaluar nė mbrėmje, sa mė shumė qė pija, aq mė shumė mė pėlqente. Vranaci, varieteti me orgjinė nga Ballkani, ėshtė qartė i lidhur me vjetėrsinė, qė ka hedhur farė nė “Californian Zinfandel”. Tanini i saj ėshtė mirė i integruar; vera ka aciditet tė mirė, alkooli ėshtė i shijshėm 12.5 pėr qind. Ėshtė e mirė gllėnjkė pas gllėnjke deri nė fund. Perfekte pėr derr nė skarė, ajo ēfarė unė ha. E kam testuar verėn, pa e ditur ēmimin dhe kam supozuar se kushton 5.99-9.99 funta. Ēmimi zyrtarė ėshtė 7.99 funta, ēmimi reklamues ėshtė 5.99 funta. Nė kėtė ēmim unė do t’i blija gjashtė shishe. Nuk ėshtė pėr kuriozitet, ėshtė verė e mirė.”
Gazeta Express / The Independent

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Edhe Maqedonia shkele CEFTA-n
> Paratė e buxhetit investohen jashtė Kosovės
> Tregu unik Kosovė - Shqipėri, projekt me leverdi
> Premtohen subvencione pėr fermerėt kosovarė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Rrokullisni paranė
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org