_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
13.02.2009, 16:53
Nė janar ATK arkėton 26.5 milionė euro

Administrata Tatimore e Kosovės (ATK), me anė tė njė komunikate tė lėshuar pėr shtyp, ka njoftuar se ka plotėsuar suksesin tjetėr tė radhės duke tejkaluar planin e tė hyrave pėr periudhėn janar 2009, duke arkėtuar 26.5 milionė euro, ose 5.5 milionė euro mė shumė se plani i paraparė. Shuma e mjeteve tė arkėtuara nėnkupton njė ngritje tė tė hyrave nė kėtė institucion prej 26 pėr qind.
Nė njoftimin zyrtar tė ATK-sė thuhet se, nėse krahasohet periudha janar 2009, me periudhėn e njėjtė tė vitit tė kaluar, tejkalimi ka arritur 5.2 milionė euro apo 25 pėr qind mė shumė tė hyra pėrgjatė kėsaj periudhe tė kėtij viti.

“Faktorėt qė kanė ndikuar nė realizimin e tė hyrave nė kėtė periudhė janė: Rritja e vetė-deklarimit si rezultat i komunikimit mė tė mirė me tatimpagues, Vendimi i Qeverisė pėr Pezullimin e ndėshkimeve (bizneset tė cilat kanė arritur marrėveshje me ATK-nė), efikasiteti mė i madh i kontrollit tek tatimpaguesit, transparenca, rritja e besueshmėrisė, qasja mė e mirė nė procesin e kontrollit tek tatimpaguesit, menaxhimi mė efikas i borxheve, bashkėpunimi me institucionet e tjera dhe shfrytėzimi mė racional i kohės – ngritja e pėrgjegjėsisė nė punė”.

Nė veēanti njė rol pozitiv nė rritjen e arkėtimin besohet tė ketė luajtur reforma fiskale, pėrmes sė cilės janė pėrgjysmuar tatimi i korporatave dhe ai i tė ardhurave personale.

ECIKS / Telegrafi


Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Edhe Maqedonia shkele CEFTA-n
> Paratė e buxhetit investohen jashtė Kosovės
> Tregu unik Kosovė - Shqipėri, projekt me leverdi
> Premtohen subvencione pėr fermerėt kosovarė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Rrokullisni paranė
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org