_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
20.08.2008, 14:56
Fillojnė punimet nė zgjerimin e magjistrales Fushė Kosovė - Aeroporti i Prishtinės

Kryeministri i Kosovės Hashim Thaēi dhe Ministri i Transportit Fatmir Limaj, kanė pėruruar sot fillimin e punimeve pėr vazhdimin e zgjerimit tė magjistrales Fushė Kosovė -Aeroporti i Prishtinės. Ky projekt I cili pritet tė pėrfundojė deri nė fund tė vitit do tė kushtojė rreth 33 milionė euro dhe ėshtė vlerėsuar sipas standardeve evropiane. Pėr kėtė vit ėshtė paraparė zgjerimi i rrugės deri nė Orllatė, ndėrsa deri nė vitin 2010 pritet tė pėrfundojė deri nė Pejė.

Kryeministri Thaēi, i cili sė bashku me ministrin Limaj shikuan pėr sė afėrmi punimet e filluara pėr vazhdimin e zgjerimit tė rrugės, nga Fushė Kosova deri nė Aeroportin e Prishtinės, duke premtuar se nė Kosovė do tė ketė zhvillim dhe modernizim, tha se ky ėshtė fillimi i projekeve madhore.

Ndėrsa ministri i Transportit Fatmir Limaj e vlerėsoi kėtė rrugė si urė lidhėse ndėrmjet Kosovės dhe Botės.

Rruga do tė ketė 3 mbikalime dhe urat. Trashėsia e Asfaltit sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Transportit do tė jetė 25 cm. Auto-udha do tė ketė katėr shirita plus dy rrugė anėsore ndihmėse dhe nė ēdo urė do tė ketė mbikalim dhe nėnkalim.

Projekti ėshtė i pėrfunduar dhe pritet tė realizohet gjer nė Orllat dhe pritet tė pėrfundojė brenda kėtij viti.
Ndėrsa vazhdimi i magjistrales deri nė Pejė do tė fillojė vitin e ardhshėm, ndėrsa, sipas zyrtarėve tė Ministrisė sė Transportit zgjerimi i rrugės deri nė Pejė pritet tė pėrfundojė deri nė vitin 2010.

RTKlive

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Rifillon privatizimi
> Kosova e Shqipėria zyrtarizojnė bashkėpunimin nė energjetikė
> Shqipėria nis prodhimin e energjisė me erė
> Beteja e Evropės pėr energjinė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org