_ FILLIMI | RRETH ECIKS | SHĖRBIME | PROJEKTE | PORTFOLIO | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGĖZA    
             
   
  LAJME
   
9.09.2008, 14:54
Kosova e Shqipėria zyrtarizojnė bashkėpunimin nė energjetikė

Prishtinė - Me ftesė tė ministres sė Energjisė dhe Minierave (MEM), Justina Shiroka-Pula, tė hėnėn nė Republikėn e Kosovės do tė arrijė pėr njė vizitė treditore Genc Ruli, ministėr i Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjisė i Republikės sė Shqipėrisė. Gjatė vizitės nė Kosovė, Ruli do tė ketė takime tė ndara me zv. kryeministrat e Qeverisė sė Kosovės, Hajredin Kuēi e Ramė Manaj, ministren e Energjisė dhe Minierave, Justina Shiroka-Pula, ministrin e Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala, dhe ministrin e Tregtisė dhe Industrisė, Lutfi Zharku, njofton Zyra pėr informim e MEM-it.

Ndėrkaq pjesė e agjendės sė tij ėshtė edhe nėnshkrimi i Memorandumit tė bashkėpunimit ndėrshtetėror nė energjetikė. Nė kuadėr tė qėndrimit nė Kosovė, ministri Ruli do tė vizitojė disa vende tė rėndėsishme historike, si Kompleksin Memorial tė Jasharėve nė Prekaz dhe Lidhjen e Prizrenit.

Ruli do tė arrijė nė vendin tonė nė orėt e mbrėmjes nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės, ndėrkaq takimet zyrtare do t’i fillojė tė martėn nė mėngjes. Shqipėria dhe Kosova pėr njė kohė tė gjatė kanė njė bashkėpunim mes vete nė shkėmbimin e energjisė elektrike, nė kohėn kur njėra nga kėto dyja shtete ka krizė tė furnizimit.

Kohaditore / Kosovalive

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> KEK merr rrugėn e privatizimit
> MEF parashikon 5.2% rritje tė GDP-sė pėr 2008
> Paratė e PTK-sė do tė shfrytėzohen nė rrugė, shėndetėsi e arsim
> Tronditje nė sistemin bankar tė ShBA
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Bujqėsia dhe industria e ushqimit nė Kosovė
> Prodhimi dhe pėrpunimi i drurit nė Kosovė
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Ēfarė po ndodhė nė tregjet financiare botėrore?
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org