_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
20.08.2008, 14:56
Rritet eksporti i mallrave

Eksporti i mallrave gjatė gjysmės sė parė tė kėtij viti ka shėnuar njė rritje tė konsiderueshme nė krahasim me njė vit mė parė. Por krahas eksporteve janė rritur edhe importet nga shtetet e tjera, kėshtu qė dallimi mbetet ende i madh.

Tė dhėnat nga tregtia e jashtme tregojnė pėr njė deficit tregtar pėr muajin qershor tė 2008 prej 155 milionė euro, krahasuar me 115 milionė sa ishte nė qershor tė vitit tė kaluar.

Eksporti pėr muajin qershor ishte nė vlerėn prej 17 milionė euro qė paraqet njė rritje prej 7.7 pėr qind krahasuar me njė vit mė parė, ndėrsa importi 172 milionė euro qė paraqet njė rritje prej 31.9 pėr qind.

Kosova gjatė qershorit mė sė shumti mallra ka eksportuar nė drejtim tė Belgjikės nė shumė prej 2.6 milionė euro, nė Greqi 2.1 milionė euro, Maqedoni 1.7 milion euro, Shqipėri 1.6 milion euro etj.

Ndėrsa shtetet nga ku mė sė shumti janė importuar mallra gjatė qershorit janė Maqedonia me 30 milionė euro, Gjermania me 17 milionė euro, Serbia me 17 milionė euro, Turqia etj.

Telegrafi.com

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Rifillon privatizimi
> Kosova e Shqipėria zyrtarizojnė bashkėpunimin nė energjetikė
> Shqipėria nis prodhimin e energjisė me erė
> Beteja e Evropės pėr energjinė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org