_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
20.08.2008, 14:55
Arsimi ėshtė prioritet i qeverisė, thekson ministri Hoxhaj

“Pėr Qeverinė e Kosovės arsimi do tė definohet si njė prioritet shtetėror i dorės se parė dhe i cili duhet tė jetė vendimtar pėr Kosovėn. Njė prioritet i tillė synon qė Kosovėn ta shndėrroj nė njė shtet i cili fuqinė e tij e bazon nė dije”, tha sot ministri i Arsimit Enver Hoxhaj, nė ligjėratėn me temėn, “Arsimi nė Kosovė”, mbajtur nė kuadėr tė Seminarit nėrkombėtar pėr gjuhėn, letėrsinė dhe kulturėn shqiptare.

“Njė sistem arsimor i reformuar do tė jetė baza mė e rėndėsishme e shtetit tė Kosovės”, tha ministri Hoxhaj. Sipas tij Qeveria e Kosovės ka pesė prioritete kryesore nė fushėn e arsimit tė cilat do ta bėjnė Kosovėn njė shtet i cili fuqinė e tij do ta bazoj nė dije.
"Pėr qeverinė e Kosovės arsimi definohet si njė prioritet shtetėror i dorės sė parė dhe i cili duhet tė jetė thjeshtė vendimtar pėr Kosovėn. Prioritet i dytė ėshtė se arsimin e shohim si njė prioritet ekonomik e jo si njė politikė sociale si ėshtė parė nė tė kaluarėn. Prioritet i tretė ėshtė qė tė kemi njė arsim fillor dhe tė mesėn kėshtu qė ne si qeveri e kemi njė synim madhor qė gjithė pėr fshirja nė arsim tė jetė njėri prej prioriteteve tė para e qė thirret si edukim inkluziv", tha Hoxhaj.
Me qėllim tė ngritjes se cilėsisė nė arsim, ministri Hoxhaj, premtoj se do tė ketė edhe ngritje tė pagave pėr mėsimdhėnėsit.

"Ngritja e pagave tė arsimtarėve definitivisht i referohet kualifikimit si kriter dhe pėrvojės nė punė tė cilėn e kanė dhėnė kėta arsimtar", theksoi ministri Hoxhaj.

Pėrndryshe Seminari ndėrkombėtar pėr gjuhėn letėrsinė dhe kulturėn shqiptare do tė vazhdoj punimet deri me datėn 29 tė kėtij muaji.

RTKlive

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Rifillon privatizimi
> Kosova e Shqipėria zyrtarizojnė bashkėpunimin nė energjetikė
> Shqipėria nis prodhimin e energjisė me erė
> Beteja e Evropės pėr energjinė
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org