_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
21.07.2008, 11:14
Investimet e jashtme 250 milionė euro

Investimet e jashtme tė drejtpėrdrejta gjatė vitit 2007, krahasuar me njė vit mė parė, janė rritur me 70 pėr qind, apo me 246 milionė euro, por kjo nuk duhet tė na gėzojė shumė pėr shkak se shumica prej tyre janė siguruar nga procesi i privatizimit dhe shitja e ndėrmarrjeve shoqėrore.

Prishtinė, 21 korrik 2008 – “Investimet e Huaja Direkte (IHD) nė vitin 2007 janė rritur me 70.1% (245.7 milionė euro), duke qenė kryesisht rezultat i tė hyrave nga privatizimi dhe fitime tė ri-investuara, tė cilat nė vitin 2007 kanė arritur shumėn e tėrėsishme 42.9 milionė euro”, thuhet nė raportin vjetor tė Bankės Qendrore tė Kosovės.

Nė total kėto investime llogariten nė 418 milion euro.

Procesi i privatizimit tė Ndėrmarrjeve nė Pronėsi Shoqėrore (NPSH), nė fund tė vitit 2007, arriti tė grumbullojė 405 milionė euro.

Tė ardhurat totale nga privatizimi tė pranuara nga AKM-ja deri tani kanė arritur nė 362 milionė euro, ndėrsa rreth 43 milionė tė tjera do tė pranohen ndėrkohė.

Gati 93 milionė euro ėshtė shuma e shitjeve me anė tė Spin-Off Special.

Shuma e akumuluar pėr tė cilėn ėshtė zotuar se do tė investohet ėshtė 191 milionė euro, ndėrsa shuma aktuale e investimeve ėshtė pėrafėrsisht 91 milionė euro.

Nėpėrmjet procesit tė privatizimit, Kosova tėrheq pėr ēdo vit qė nga viti 2004 rreth 75.5 milionė euro kapital tė huaj. Qarkullimi i kapitalit tė huaj nė procesin e privatizimit gjatė vitit 2007 ka qenė rreth 60%.
Prej kėtyre, kapital vendor ėshtė 25.6 pėr qind ndėrsa kapitali i shqiptarėve qė punojnė emigrantė zė 14.9 pėr qind.

ECIKS / Burimi: Telegrafi

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Fillojnė punimet nė zgjerimin e magjistrales Fushė Kosovė - Aeroporti i Prishtinės
> Rritet eksporti i mallrave
> Arsimi ėshtė prioritet i qeverisė, thekson ministri Hoxhaj
> Kosova mund ti humbė milionat e "ngrirė" tė privatizimit
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org