_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
15.07.2008, 18:17
3,5% rritje ekonomike ne 2007

Rritjen ekonomike prej 3.5 pėr qind guvernatori i Bankės Qendrore tė Kosovės, Hashim Rexhepi, ia ka atribuuar si rezultat investimeve dhe sektorit privat, derisa arritjet mė tė mėdha gjatė kėtij viti, sipas raportit, i ka shėnuar sektori bankar, falė normave tė larta tė interesit

Prishtinė, 14 korrik 2008 – Nė raportin vjetor tė Bankės Qendrore, i publikuar tė hėnėn, thuhet se nė vitin 2007 Kosova ka arritur bruto-produktin e brendshėm nė rreth 1.400 euro pėr kokė tė banori, pėrderisa ekonomia ka shėnuar njė rritje reale prej 3.5 pėr qind, njofton e pėrditshmja kosovare Koha Ditore.

Sipas gazetės, guvernatori i Bankės Qendrore, Hashim Rexhepi, kėtė rritje ia ka atribuuar investimeve dhe sektorit privat derisa arritjet mė tė mėdha gjatė kėtij viti, sipas raportit, i ka shėnuar sektori bankar, falė normave tė larta tė interesit.

“Fitimi i lartė dhe i qėndrueshėm i bankave gjenerohet kryesisht nga rritja e vazhdueshme e aktiviteteve tė huadhėnies dhe pėrhapjes sė normave tė larta tė interesit nė sektorin bankar tė vendit”, thuhet nė raport.

Sipas Rexhepit, vazhdon njoftimi i gazetės, sektori bankar vazhdon tė dominojė nė sektorin financiar me 90 pėr qind tė mjeteve tė pėrgjithshme tė kėtij sektori. Sektori bankar i Kosovės gjatė vitit 2007 ka shėnuar njė fitim nė vlerė prej 157.4 milionė eurosh, pėrderisa fitimi neto i bankave ka qenė 33.8 milionė euro.

Zyrtarė tė kėtij institucioni kanė thėnė pėr mediet kosovare se proklamimet e bankave pėr zbritje tė normave tė interesit nuk janė tė kėnaqshme, por se vetėm konkurrenca e shėndoshė nė tregun bankar mund t’i ulė kamatat nė kredi.

Ata kanė vlerėsuar se gjatė vitit 2007 ekziston njė rėnie e vogėl e normave tė interesit nė kredi, por kjo rėnie nuk ka qenė aq sa ėshtė pritur.

Nė raport thuhet se fitimi i gjeneruar nga interesi mban pozitėn e burimit kryesor tė fitimit tė bankave, duke paraqitur 74.8 pėr qind tė tėrėsisė sė tė ardhurave tė sektorit bankar.

ECIKS / Burimi: Koha Ditore

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Fillojnė punimet nė zgjerimin e magjistrales Fushė Kosovė - Aeroporti i Prishtinės
> Rritet eksporti i mallrave
> Arsimi ėshtė prioritet i qeverisė, thekson ministri Hoxhaj
> Kosova mund ti humbė milionat e "ngrirė" tė privatizimit
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org