_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
14.07.2008, 17:11
Shtimi i investimeve nė bujqėsi pėrballon krizėn e ushqimeve

New York, 14 korrik 2008 - Drejtori i Drejtorisė sė Kontrollit tė Ekonomisė Globale tė OKB-sė, Hong Pingfan ka vlerėsuar se shtimi i investimit dhe i ndihmės pėr bujqėsinė ėshtė njė nga mėnyrat mė tė rėndėsishme pėr tė pėrballuar krizėn e ushqimeve nė botė.

Sipas tij, ēmimi ndėrkombėtar i naftės bruto po ngrihet vazhdimisht, ndėrkohė qė vendet e zhvilluara me burime tė pasura bujqėsore, tėrė forcat i kanė orientuar nė zhvillimin e biokarburanitit.

"Kjo shkakton drejtpėrdrejt rėnien e burimeve ushqimore".
Pingfan po ashtu ka thėnė se njė sėrė konfliktesh politike dhe fatkeqėsitė natyrore janė shkaqet pėr korrje tė ulėta tė drithrave nė disa rajone. /Telegrafi/

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Pritet ndėrtimi i 18 hidrocentraleve
> Themelohet kėshilli i akreditimit pėr prodhimet vendore
> Prej shtatorit bizneset obligohen t’i kenė arkat fiskale
> Rritjen e TVSH-sė do ta paguajė konsumatori
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org