_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
31.07.2008, 16:30
Themelohet kėshilli i akreditimit pėr prodhimet vendore

Prishtinė - Kėshilli i akreditimit ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr Kosovėn pasi do tė bėjė testimin e cilėsisė, dhe nė kėtė mėnyrė do tė krijojė standard mė tė avancuar tė prodhimeve vendore qė dedikohen qoftė pėr tregun vendor apo pėr eksport. Kėshtu tha ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Lutfi Zharku, me rastin e themelimit tė kėtij kėshilli nė Prishtinė.

Ministria e Tregtisė dhe Industrisė, pėrmes tri shtyllave kryesore tė cilėsisė, akreditimit, metrologjisė dhe standardizimit, do tė zhvillojė infrastrukturėn dhe pėrmes saj tė ndikojė nė rritjen e cilėsisė nė vend.

Ministri i tregtisė dhe industrisė, Lutfi Zharku, tha se kėshilli i akreditimit do tė jetė vendimmarrės pėr akreditim tė cilėsisė sė produkteve vendore. Ndėrkaq, pėrgjegjėsi i njėsisė sė akreditimit, Ibush Luzha, duke folur pėr funksionimin e kėsaj njėsie u shpreh se synimi i tyre ėshtė qė tė ndahen sa mė parė nga Agjencia e Standardizimit, dhe palėve tė interesuara t’iu ofrojnė akreditim, e njėkohėsisht anėtarėsimi nė Korporatėn Evropiane pėr akreditim.

Njėsia e akreditimit ka pranuar 14 kėrkesa pėr akreditim, prej tė cilave dy janė trupa inspektuese kurse tė tjerat kėrkesa pėr laboratorė testues, tė cilat janė duke u shqyrtuar. Ndėrkaq, Kėshillin e akreditimit e pėrbėjnė pėrfaqėsues tė Departamentit tė industrisė, metrologjisė, Agjencisė sė standardeve tė Kosovės, Ministrisė sė Shėndetėsisė, tė Bujqėsisė, si dhe pėrfaqėsues tė biznesit.

Telegrafi / RTK Live

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Nisin pėrgatitjet pėr koncesionimin e aeroportit
> Hapi i vėshtirė pėr nė FMN
> Ministri Lutfi Zharku ligjėron nė Forumin prestigjioz tė Alpbahut
> Fillojnė punimet nė zgjerimin e magjistrales Fushė Kosovė - Aeroporti i Prishtinės
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org