_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
30.07.2008, 11:55
Prej shtatorit bizneset obligohen t’i kenė arkat fiskale

Prishtinė, 29 korrik 2008 - Vendimi pėr aplikimin e arkave fiskale do tė ishte shumė i nevojshėm pėr mbledhjen e taksave, sipas Lumir Abdixhikut, nga universiteti “Riinvest”. “Regjistrimi i keshit ėshtė parakusht pėr tė inkasuar ēfarėdo lloj tatimi, ndėrsa pa aplikimin e kasave fiskale s’ka gjasa as qė tė regjistrohet TVSH-ja dhe si pasojė do tė ketė evazion tė madh”, ka shtuar Abdixhiku. Sipas tij, bizneset janė shkelėsit mė tė mėdhenj tė ligjit. “Me rritjen e tatimit, vendosja e kasave fiskale do tė regjistronte ēdo transaksion edhe inkasimi i TVSH-sė do tė ishte mė i lehtė”, ka thėnė Abdixhiku.

Ministri i MEF-it, Ahmet Shala, tha se prej shatorit do tė bėhet obligues aplikimi i arkave fiskale. “ Prej shtatorit, tė kėtij vitit do tė aplikohen me vendim tė qeverisė arkat fiskale” , ka thėnė Shala.


Marrė nga Koha Ditore / Autore: Arbana Xharra


Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Nisin pėrgatitjet pėr koncesionimin e aeroportit
> Hapi i vėshtirė pėr nė FMN
> Ministri Lutfi Zharku ligjėron nė Forumin prestigjioz tė Alpbahut
> Fillojnė punimet nė zgjerimin e magjistrales Fushė Kosovė - Aeroporti i Prishtinės
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org