_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
1.08.2008, 11:26
Pritet ndėrtimi i 18 hidrocentraleve

Prishtinė, 1 gusht 2008 - Qeveria e Republikės sė Kosovės miratoi propozimin e Ministrisė pėr Energji dhe Miniera (MEM) lidhur me procedurat e ndėrtimit tė hidrocentraleve tė vogla.

Janė pėrcaktuar 18 lokacione ku mund tė ndėrtohen hidrocentrale tė vogla dhe tė gjitha kėto hidrocentrale mund tė ndėrtohen me investime kapitale private, ka deklaruar ministrja e Energjisė dhe Minierave (MEM), Justina Pula-Shiroka.

Ajo ka propozuar qė mos tė ketė kurrfarė investime nė ndėrtimin e hidrocentraleve nė Kosovė, deri nė shtator, kur pėrfundon hulumtimi dhe studimi i potencialeve dhe resurseve natyrore ujore, se nė cilat vende mund tė ndėrtohen hidrocentralet e vogla.

“Kėtė studim do ta pėrfundojmė deri nė shtator tė vitit 2008, dhe kėrkojmė prej Qeverisė qė tė ndalojė ēfarėdo veprimi administrativ tė organeve qeveritare dhe lokale, dhe pasi tė hartohet ky studim, do t’i analizojmė tė gjitha rrethanat e mundshme pėr tė ngritur hidrocentrale, tė cilat do tė prodhonin energji elektrike”, ka thėnė ajo.

ECIKS/Telegrafi

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Nisin pėrgatitjet pėr koncesionimin e aeroportit
> Hapi i vėshtirė pėr nė FMN
> Ministri Lutfi Zharku ligjėron nė Forumin prestigjioz tė Alpbahut
> Fillojnė punimet nė zgjerimin e magjistrales Fushė Kosovė - Aeroporti i Prishtinės
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org