_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
14.07.2008, 17:01
Kosovės i premtohen 1.2 miliardė euro

Donatorėt kryesorė janė Komisioni Evropian me 500 milionė euro, SHBA-ja me 400 milionė dollarė, Gjermania me 100 milionė, Norvegjia me 48 milionė, Zvicra me 47 milionė, Suedia 41 milionė, Britania e Madhe, Luksemburgu dhe Turqia me nga rreth 30 milionė euro dhe donatorė tė tjerė. Donatorėt kanė porositur se do tė kujdesen pėr mėnyrėn se si do tė shpenzohen paratė e tyre

Augustin Palokaj

Bruksel, 11 Korrik 2008 – Shuma e premtuar e ndihmės financiare pėr Kosovėn, tė premten, nė Bruksel, nė Konferencėn e donatorėve, e ka kaluar shifrėn prej njė miliardė eurosh, duke mbėrritur nė zotime prej 1.2 miliardė eurosh. Konferencėn e ka organizuar Komisioni Evropian dhe nė tė si donatorė paraqiten organizatat ndėrkombėtare dhe shtetet anėtare tė BE-sė, si dhe vendet tė tjera.

Komisioni Evropian ėshtė donatori mė i madh dhe ka premtuar 500 milionė euro ndihmė financiare pėr Kosovėn. Nėse kėsaj shume i shtohen paratė e premtuara edhe nga vendet anėtare tė BE-sė nė mėnyrė individuale, ndihma komplete e premtuar nga Bashkimi Evropian kap shifrėn prej 800 milionė eurosh apo 2/3 tė ndihmės sė pėrgjithshme tė zotuar nė kėtė Konferencė donatorėsh.

Duke e komentuar kontributin qė nė emėr tė BE-sė si bllok e ka bėrė Komisioni Evropian, komisioneri i Zgjerimit, Olli Rehn, tha: "Jam krenar se duke premtuar 500 milionė euro, qė nė fakt ėshtė gjysmė miliardi, Bashkimi Evropian demonstron qėndrimin se ‘Kosova ėshtė ēėshtje evropiane, thellėsisht evropiane’. Ky qėndrim nuk ėshtė njė formulė diplomatike por provė reale e angazhimit tonė nė Kosovė".

Rehn tha se me paratė qė do tė premtohen mund tė zvogėlohet hendeku i nevojave buxhetore nė Kosovė.

"Duke iu falėnderuar kėsaj pėrpjekjeje shpresoj qė premtimet nė kėtė konferencė tė arrijnė njė miliard euro. Ky do jetė njė kontribut i madh pėr zhvillimin e Kosovės dhe adresimin e nevojave reale tė njerėzve qė jetojnė atje, kėtu hyjnė ēėshtje si energjia, transporti, ndėrtimi i institucioneve apo i kapaciteteve administrative".

Rehn po ashtu tėrhoqi vėrejtjen se paratė e donatorėve duhet tė shpenzohen duke respektuar rregullat strikte tė Bashkimit Evropian.

“Pa dyshim ėshtė e rėndėsishme qė Qeveria e Kosovės dhe administrata tė sigurojnė se ēdo euro do tė shpenzohet me efikasitet nė fushat e energjisė, arsimit dhe zhvillimit social. Kėto premtime pėr buxhetin e Kosovės dhe nė pėrgjithėsi ndihmėn financiare nga bashkėsia ndėrkombėtare duhet tė pėrdoret pėr tė mirėn e tė gjithė popullit tė Kosovės, pėr tė gjitha komunitetet, pėrfshirė bashkėsinė serbe nė Kosovė”, ka thėnė ai.

Lidhur me kėtė edhe kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tha se Qeveria e Kosovės do tė ndjekė politikėn e zero tolerancės ndaj dukurive si korrupsioni dhe keqpėrdorimi i kėtyre mjeteve.

Thaēi foli edhe pėr perspektivėn e integrimeve euroatlantike tė Kosovės dhe pėr pritjet e tij qė sė shpejti tė merret edhe pėrgjigje pozitive pėr anėtarėsimin e Kosovės nė Bankėn Botėrore dhe nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar. Donacione tė mėdha pėr Kosovėn janė paraqitur nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės me 400 milionė dollarė, Gjermania me 100 milionė euro, Norvegjia dhe Britania e Madhe me nga rreth 30 milionė euro, Luksemburgu me 15 milionė dhe disa vende tė tjera.

Bashkimi Evropian nė kuadėr tė Fondeve tė paraaksesionit, qė janė tė dedikuara pėr vendet kandidate dhe kandidatėt potencialė qė pėrfshinė edhe Kosovėn si pjesė tė rajonit tė Ballkanit me perspektivė evropiane, kishte caktuar qė mė parė shumėn prej mė tepėr se 300 milionė euro nga fondet IPA pėr Kosovėn. Kėshtu qė nė zotimin e Komisionit Evropian nė Konferencėn e Donatorėve risi ka qenė premtimi edhe i 200 milionėve shtesė qė duhet tė konfirmohen mė vonė edhe nė strukturat buxhetore tė Bashkimit Evropian qė pėrfshin edhe Parlamentin dhe Kėshillin e BEsė.

Por BE-ja pa dyshim ėshtė donatori mė i madh nė Kosovė. Nė shumėn e premtuar pėr ndihmė socio-ekonomike Kosovės nuk pėrfshihen edhe paratė qė BE-ja do t’i shpenzojė pėr financimin e Misionit tė EULEX-it nė Kosovė. Shumica e parave tė zotuara nė Konferencėn e Donatorėve do tė jepen pėr vitin 2008 dhe 2009 qė ėshtė njė lajm i mirė pėr Kosovėn e cila ka nevoja urgjente. Njė pjesė do tė shfrytėzohet mė vonė, ndėrsa njė pjesė e vogėl ėshtė dedikuar edhe pėr pagesėn e borxheve qė ka Kosova. Nga donatorėt krijohet edhe njė fond multidonator i mirėbesimit, ndėrsa disa shtete kanė paralajmėruar se mund tė bėjnė premtime tė mėvonshme. Nė tė gjitha rastet ėshtė thėnė se duhet njė kujdes i veēantė nė menaxhimin e kėtyre fondeve.

Marrė nga Koha Ditore

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Pritet ndėrtimi i 18 hidrocentraleve
> Themelohet kėshilli i akreditimit pėr prodhimet vendore
> Prej shtatorit bizneset obligohen t’i kenė arkat fiskale
> Rritjen e TVSH-sė do ta paguajė konsumatori
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org