_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
16.06.2008, 16:16
Aeroporti rrit numrin e udhėtarėve dhe fitimet

Prishtinė, KOSOVė - Numri i udhėtarėve nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės gjatė pesė mujorit tė parė tė kėtij viti ėshtė rritur pėr 20 pėr qind, duke thyer rekorde tė reja nė krahasim me periudhėn paraprake tė njė viti mė parė.

Ky fakt ėshtė bėrė i ditur nga njė komunikatė pėr nė tė cilėn ėshtė potencuar se pėrveē numrit tė udhėtarėve ka njė rritje edhe tė fluturimeve.

“Numri i udhėtareve nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės tashmė ka tejkaluar parashikimet pėr kėtė vit. Pas rekordit prej 1.1 milion udhėtarėsh vitin e kaluar, nė periudhėn pesėmujore tė kėtij viti ėshtė shėnuar njė rritje e numrit te udhėtarėve prej rreth 20 pėrqind si dhe ngritje e numrit tė fluturimeve prej 13%, nė krahasim me te njėjtėn periudhe te vitit te kaluar”, saktėson komunikata e ANP-sė.

Tutje nė kėtė komunikatė thuhet se mė shumė se 20 kompani ajrore tashme kanė dėrguar oraret pėr fluturime gjatė sezonin veror 2008. “Nė kėtė kuadėr, Bordi i ANP-se ka aprovuar kėrkesėn e menaxhmentit qė tė angazhojė njė kontingjent shtesė tė punėtorėve sezonal qe do tė ndihmojnė nė mbarėvajtjen e operimeve gjatė sezonit tė verės”.

Po ashtu zyrtarėt e kėtij institucioni kanė bėrė tė ditur se me qellim te pėrmirėsimit tė kualitetit dhe sigurisė, nė pėrputhje me Standardet Ndėrkombėtare tė Aviacionit Civil, ka filluar se implementuari projektet kapitale si rishtresimi i pistės, sistemi i ri e elektrimifikit ne pistė, modifikimi i terminalit tė udhėtarėve me qėllim te rritjes sė hapėsirave pėr udhėtarė dhe riorganizimit tė shėrbimeve nė mėnyrė qė procesimi i udhėtarėve tė jetė sa mė i lehtė dhe funksional, etj.

Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės po ashtu ka prezantuar edhe pasqyrėn financiare tė viti qė lamė pas duke theksuar se ėshtė shėnuar njė ngritje e tė hyrave prej 11% dhe ėshtė arritur tė ulen shpenzimet operative pėr 6.5%.

“ Po ashtu ka pasur njė rritje tė fitimit bruto prej 2,1 milionė euro sa ishte nė vitin 2006, nė 7,7 milionė euro nė vitin 2007. Ky trend pozitiv vazhdon edhe kėtė vit dhe krahasuar me pesėmujorin e vitit tė kaluar, kėtė vit tė hyrat kanė shėnuar njė rritje prej mbi 10%. Ndėrsa shpenzimet operative kanė ngelur nė nivelin e vitit tė kaluar. Me kėtė trend mund tė pritet qė ANP-ja ta dyfishojė fitimin neto nė vitin 2008”, pėrfundon komunikata.

Telegrafi

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Pritet ndėrtimi i 18 hidrocentraleve
> Themelohet kėshilli i akreditimit pėr prodhimet vendore
> Prej shtatorit bizneset obligohen t’i kenė arkat fiskale
> Rritjen e TVSH-sė do ta paguajė konsumatori
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org