_ FILLIMI | RRETH ECIKS | KLIENTËT TANË | SHËRBIME | PROJEKTE | LAJME | ANALIZA | PUBLIKIME | VEGËZA    
             
   
  LAJME
   
13.06.2008, 15:39
Shtetet ballkanike tė bashkėpunojnė pėr hir tė zhvillimit ekonomik

Washington, SHBA – Banka Botėrore u ka bėrė thirrje qeverive tė Ballkanit Perėndimor qė tė thellojnė marrėdhėniet me Bashkimin Evropian dhe tė mbėshtesin bashkėpunimin e ndėrsjellė pėr hir tė zhvillimit ekonomik.

Nė raportin mė tė fundit, Banka Botėrore thotė se dekada e shkuar, sidomos pesė vjetėt e fundit, ka qenė periudhė relativisht e suksesshme pėr shtetet e Ballkanit Perėndimor. Megjithatė, tani ėshtė e domosdoshme qė tė “rrisė dhe tė mbėshtesė rezultatet e rritjes pozitive”, tė intensifikojė betejėn me varfėrinė dhe tė pėrafrohet me standardet e Bashkimit Evropian, edhe pse ambienti ndėrkombėtar nuk ėshtė nė fazėn mė tė pėrshtatshme, thuhet nė raport.

Raporti i titulluar “Integrimi i Ballkanit Perėndimor dhe BE-sė, ēėshtjet nė lidhje me rritjen ekonomike dhe tė tregut”, thekson se Ballkani Perėndimor ėshtė njė pjesė me rėndėsi e Evropės Lindore dhe pėrbėhet nga “shumė vende tė ndryshme qė janė nė faza tė ndryshme tė integrimit nė Bashkimin Evropian”.

Maqedonia dhe Kroacia janė kandidate pėr anėtarėsim nė BE, sipas raportit qė ėshtė publikuar fillimisht nė agjencinė “Tanjug” dhe thekson se Qeveria e Zagrebit tashmė ka nisur negociatat pėr hyrje nė Bashkim Evropian. “Procesi i stabilizimit-asociimit po ashtu pritet tė nisė edhe pėr Kosovėn, porsa tė jetė definuar statusi plotėsisht”, ka thėnė Banka Botėrore.

Aty shtohet se duhet pasur parasysh qė nė Ballkanin Perėndimor, relativisht tė vogėl, rritja e eksportit ėshtė vitale dhe theksohet rėndėsia e investimeve direkte tė jashtme pėr tė shtyrė para sektorin e eksporteve. Raporti thekson si fazė mė tė rėndėsishme pėr arritjen e kėtyre qėllimeve “nevojėn pėr bashkėpunim mė tė thellė ndėrmjet shteteve tė Ballkanit Perėndimor, nė mėnyrė qė tregjet e tyre tė bėhen mė konkurrente”, ndėrkohė qė do tė ndikonte nė pėrmirėsimin e cilėsisė dhe uljen e kostos sė industrisė sė shėrbimeve. Banka Botėrore vė theks tė veēantė nė masat qė duhet tė ndėrmerren nė ekonomitė rajonale, nė mėnyrė qė tė evitohen mungesat e energjisė qė mund tė kenė ndikim negativ nė investimet vendore dhe tė huaja.

Ekspertėt e Bankės Botėrore theksojnė se raporti i tyre ėshtė publikuar nė njė moment historik pėr rajonin dhe shprehin shpresėn e tyre se do tė kontribuojė pėr “tė kuptuar mė mirė dinamikėn ekonomike tė Ballkanit Perėndimor” dhe do tė ndihmojė qė tė krijohet njė bazė analitike pėr reformat qė do tė pėrshpejtojnė integrimin pėrfundimtar tė kėtyre vendeve nė Bashkimin Evropian.

Marrur nga Koha Ditore

Tė fundit | Kosovė | Rajon | Botė

 
  SHËRBIME  
  ECIKS ofron shërbime profesionale e konfidenciale për ndërmarrjet kosovare dhe investitorët e huaj potencial. Me përvojën, stafin profesional, zyrën qendrore në Vjenë, partnerët e tij në Kosovë dhe jashtë saj si dhe me njohuri të detajuara mė shumė  
 
  PROJEKTE  
  Në kuadër të projektit të financuar nga ADA, ECIKS zyrtarisht përfaqëson Agjencinë e Kosovës për Promovimin e Investimeve (IPAK) në rajonin gjermanofolës. Kjo zyre është përfaqësia e parë zyrtare ekonomike e Kosovës jashtë vendit... mė shumė  
     
  LAJME
   
> Pritet ndėrtimi i 18 hidrocentraleve
> Themelohet kėshilli i akreditimit pėr prodhimet vendore
> Prej shtatorit bizneset obligohen t’i kenė arkat fiskale
> Rritjen e TVSH-sė do ta paguajė konsumatori
> Tė gjitha lajmet e ECIKS - Arkiva
 
  BROSHURA DHE PUBLIKIME
   
> Broshura "Investing in Kosovo 2008"
> CD-ROM "Invest in Kosovo"
> 10 arsyet kryesore pėr tė investuar nė Kosovė
> "Factsheet Kosovo"
> Tė gjitha publikimet e ECIKS
     
  ANALIZA
   
> Klasifikimi kreditor i Kosovės
> Tė gjitha

 
  ECIKS NEWSLETTER
   
 
E-Mail:
     
   
             
 
  Disenjuar dhe prodhuar nga ECIKS | Rregullat e pėrdorimit | Copyright 2003-2008 eciks.org